Yola çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

31.05.2020
12
Yola çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Aracınızı Yol Gezisine Hazırlama

Yol gezileri, daha önce hiç görmediğiniz yakınlardaki bazı yeni yerleri keşfetmenin harika bir yoludur. Bir yolculuğa çıkmadan önce, arabanızı maceraya hazırlamak her zaman iyi bir fikirdir, böylece yolda herhangi bir engelle karşılaşmaz veya herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Arabanızı uzun bir yolculuğa hazırlamak için bir kontrol listesi:

  • Lastiklerinizi kontrol edin

Lastik basıncınıza bir göz atın ve kullanım kılavuzunuzda belirtilen kurallara uygun olduğundan emin olun. Tekerleklerde herhangi bir çıkıntı veya çatlak olup olmadığını kontrol edin ve lastik dişinin durumunu inceleyin.

  • Işıklarınızı test edin

Arabanın önüne ve arkasına bir göz atın. Farlarınız, flaşörleriniz, fren lambalarınız, tehlike lambaları ve geri vites lambalarınızın tümü çalışır durumda mı? Işıklardan herhangi biri çatlamış veya yanmış mı?

  • Arabanız için bir ayar yapın

Parayı yola çıkmadan önce bir ayarlama için harcamak, sizi tatildeyken büyük bir onarım için para harcamaktan kurtarabilir. Tamirciniz, değiştirilmesi veya doldurulması gerekip gerekmediğini görmek için tüm gerekli sıvıları ve filtreleri (yağ, şanzıman sıvısı, antifriz / soğutma sıvısı, radyatör soğutma sıvısı, fren sıvısı, ön cam yıkama sıvısı ve hidrolik direksiyon sıvısı) kontrol edebilir. Ayrıca, hortumların veya kayışların değiştirilmesi gerekip gerekmediğini de kontrol edeceklerdir. Arabanızı almak için en iyi zaman, yolculuğunuzdan en az iki hafta öncesidir – bu şekilde, tamirci herhangi bir önemli sorun bulursa, bunları düzeltmek için hala zamanınız olur.

  • Aracın özelliklerini öğrenin

Arabanızı ister aylardır kullanıyor olun, ister yeni satın almış olun, hakkında bir şeyler okumak her zaman yararlıdır. Aracın sahip olduğu tüm özelliklerin bir listesini yapın. Bunları önceden yazmak, olay yerine koyduğunuzda herhangi bir şeyi unutmanızı engeller.

  • Frenlerinizi test edin

Herhangi bir gıcırtı veya sürtünme sesini görmek için frenlerinizi dikkatlice dinleyin. Yanık kokusu mu var yoksa pedallarınız yere kadar mı gidiyor? Bu, muhtemelen fren balatalarını değiştirme ve bölgeyi iyi bir şekilde kontrol etme zamanının geldiği anlamına gelir.

  • A / C’yi kontrol edin

İlkbaharın başında veya yazın bir yolculuğa çıkıyorsanız, muhtemelen geçen yazdan bu yana klimayı çalıştırma şansınız olmadı. Hala düzgün çalışıp çalışmadığını ve soğuk hava alıp almadığını test edin.

  • Tüm belgelerinizi yenileyin

Plaka etiketinizdeki, sigortanızdaki, pasaportunuzdaki ve ehliyetinizdeki son kullanma tarihini inceleyin.

  • Temel öğeleri toplayın

Yolculuk için ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın. Acil durumlar için yol haritalarını, otel bilgilerini, araç için yedek telefon şarj cihazlarını, müziği, seyahat oyunlarını, atıştırmalıkları ve içecekleri ayarlayın.

  • Bir program yapın

Ne zaman araba kullanacağınızı ve kalacak yer, yiyecek bulmak veya kestirmek için ne zaman yola çıkmanız gerektiğini belirleyin. Uykusuz uzun süre araba kullanmayı planlamayın.

  • Arabanızı temizleyin

Arabanızı güzelce yıkatın, böylece hem içeride hem dışarıda parlak, temiz bir araba ile yolculuğa çıkabilirsiniz.

Yolculuğunuza başlamadan önce bu adımlardan geçmek için zaman ayırırsanız, arabanızın mükemmel durumda ve önünüzdeki yola hazır olduğunu bilerek rahatlayıp yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.