Yakıt Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir?

05.08.2021
42
Yakıt Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir?

En başta araç alırken aracın yakıt durumunu iyice araştırmalısınız. Fakat araç düşük motorlu gözükse de daha fazla yakma ihtimali de yüksektir.

Otomobilinizi tanıyarak bilerek kullanın. Aracı kullanırken deviri olabildiğinizce düşük tutmaya çalışın.

Oldukça ucuz olan hava filtresini zamanında değiştirmeyi unutmayın. Arada bir hava püskürterek temizlemek de unutulmaması gerekenlerin başında gelir.

Yokuş aşağı inerken aracınızı boşa almayın. Uygun bir viteste ve ayağınızı gaz pedalından çekerek kullanın. Aracınız gaza basmadığınızı anladığında benzin püskürtmeyi kesecektir. Boştaki araç benzin harcar.

Trafikte olabildiğinizce durmamaya çalışın. Duran arabayı kaldırmak için daha fazla enerji gerektirir. Biraz sonra yeşil yanacağı bariz belli olan trafik lambasının dibindeki arabaların dibine kadar girmeniz gerekmez. Ağır ağır gelin, yeşil yandığı zaman da durmadan yolunuza devam edebilirsiniz.

Aracınızın camlarını lüzumsuz yere açık tutmayın. Aerodinamik kuralları gereği direnç oluşma durumundan araba sizin istediğiniz hıza, daha fazla enerji harcayarak ulaşma durumunda kalacaktır.

Aracınızın lastiklerini normalden daha fazla yumuşak tutmayın. Sürtünme artacağından araç daha zor ilerleyecektir.

Düşük devir yüksek vites ilişkisi her zaman yakıt tasarrufu anlamına gelmez. Yakıt tasarrufu için en ideali uygun vites ve uygun devirdir ve bu parametreler de araca göre değişir. 2000 cc 150 beygir bir araba ile 1200 cc 65 beygir bir arabanın şanzıman oranları, tork eğrileri aynı değildir.

Aracınızın bakımlarını zamanında yaptırmalısınız. Bunlar rot balans ayarları, lastik basınçları, yağı, radyatör suyu vs.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.