Yağmurlu Havalarda Nasıl Araç Kullanılır?

05.10.2020
15
Yağmurlu Havalarda Nasıl Araç Kullanılır?

Aracınızın frenlerine ne kadar güveniyor olursanız olun neticede lastikleri plastikten yapılmadır. Özellikle hafif ıslak zeminlerde aracınızın yol tutuşu ve sizin araca hakimiyetiniz azalacaktır. Bunu bilerek aracınızı yağmurlu havalarda daha temkinli, daha dikkatli kullanmalısınız. Sizi bekleyen sevdiklerinizi ve sizle beraber trafikte yol alan insanların sevdiklerinizi düşünmelisiniz.

Islak bir zeminde kuru zeminde yaptıklarınızı yapmaya kalkıştığınızda ayağınızın altında bulunan fren pedalına basmanın bir işe yaramadığını aksine sizi öbür tarafa götürecek bir katil olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden aracınız ne kadar donanımlı olursanız olun, tedbiri elden bırakmayın. Ne kadar usta/tecrübeli olursak olalım kayan bir arabayı yolda düzleyen bir sisteme sahip değiliz henüz. Belki uçan arabalar çıktığında bu problemden kurtulabiliriz. Hepi topu 4 teker ve bir tenekenin içindeyiz. Bırakın 10 dakika geç gidin, neticede dünyayı kurtaramıyoruz hiçbirimiz.

Araçların kayma sebepleri nelerdir?

1- Islak zeminde sürücü kaynakla kayma ihtimali çok yüksek olduğu gibi sert frene basma, ani direksiyon hareketleri, aracı yüksek devirde kullanma, gaza sert bir şekilde basma, aracın bakımlarını ihmal etme sebeplerde etkilidir. Çevremden birkaç kişiden duyduğum düz yolda kendi kendine kayan araçların da olduğu doğrudur.

2- Aracınızın lastikleri kaymaya sebeplerden biridir. Lastiklerin diş derinlikleri ve lastiğin hamuru önemlidir. Sertleşmiş bir lastik kaymaya adaydır. Lastiklerinizin yeni ve ıslak zeminlerde tutuş özelliğinin olması büyük avantajdır.

3- Aracınıza farklı ebatlarda lastik kullanımı farklı markaların kullanımı, yönlü lastiklerin yanlış takılması, alt düzenle ilgili arızalar, fren sistemindeki ayarsızlıklar, amortisörlerin patlak olması, helezonların bitik olması, arızalı bobinler de kayma sebeplerindendir.

Kayma Çeşitleri Nelerdir?

1- İlk Yağmur Anındaki Kayma

Kuru asfalt zeminde giderken yeni yağmaya başlayan bir yağmur çok tehlikelidir. Yaz sonuna doğru uzun süre sonrasında yağan yağmur daha öncesinde yolda birikmiş toz, mazot, yağ, hidrolik vb. gibi kalıntıları çözer ve zeminin üzerini deterjan dökülmüş misali yapar. Buz tutmuş yolda gitmekten daha zorlaşır zemin. Böyle bir durum öncesinden hızınızı düşürüp takip mesafenizi iki-üç katına çıkarmalısınız.

2- Rampayı İnerken Kayma:

Kontrolün sağlanamadığı çok tehlikeli bir kayma şeklidir. Rampanın eğimi, sizin hızınız ve yolun durumu, felaketi getirebilir. Arabanın ağırlığıyla birlikte kayma daha da şiddetlenir ve bir yerlere çıkmadan durmanız imkansızlaşır. Bu gibi durumlarda rampaya gelmeden hızınızı düşürmelisiniz.

3- Düz Yolda Kayma:

Aracınızla düze yolda normal hızda ilerlerken birden arabanın yavaşça çarpraz biçimde kayma olayıdır. Bu lastiklerden birinin patinaja girmesi ve bunun da aracın dengesini bozmasından kaynaklanır. Düz parlak siyah asfalt yolda olması daha olasıdır .Aksine sıcak ve dişli bir asfalt yolda kayma olmaz.

4- Kızaklama:

Ani bir fren yapma durumunda aracınız tepki vermez ve alır başını gider adeta. Öndeki araca vurma ihtimaliniz fazladır. Bu gibi durumlarda kavşaklara gelmeden önce hızınızı düşürmelisiniz. Karayolları bu gibi durumlar yaşanmasın diye trafik ışıkları öncesinden kasıtlı olarak yolu tırtıklı yapar bir nevi yolu bozar. Araçların lastikleri daha iyi tutsun kayma olmasın diye.

5- Rampa Yukarı Kayma:

Rampa yukarı giderken yüksek devirdeyken gaz verme halinde aracınız araç patinaj yapar ve virajın içinde iseniz savrulur. Önden çekişli bir araçta gaz vererek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Arkadan çekişli ise gaza basmamanız gerekir. Aracınızın ESP’si varsa ışık yanıp söner.

6- Su Birikintisi Sebebi ile Kayma.

Düz yolda lastikleriniz iyi aracınız iyi olmasına rağmen yüksek hızda giderken su birikintisine girerseniz lastiklerin asfalt ile teması kesilip savrulma ihtimaliniz artar. Su birikintisi varsa süratli bir şekilde girmeyin. Girdiyseniz de ne gaza ne de frene dokunmamalısınız. Bu şekilde kurtarabilirsiniz. Bazen hiçbir şey yapmamak çözümdür.

Yolda Kayma Durumlarında Ne Yapılmalı?

Bunun cevabı birçok etmene bağlıdır. Aracınızın o andaki hızı, yolun durumu, havanın durumu, lastiklerin durumu, aracın teknik özellikleri, sizin o andaki ruhi haletiniz herşeyi değiştirebilir.
Genelde bu gibi durumlarda panik ve refleksle frene basma durumu olur. Ki eğer güvenli ve yeni model bir araca sahipseniz, fren pedalına sonuna kadar basabilirsiniz abs ile kontrolü sağlarsınız. Fakat bu düz yollarda dikine kayma durumlarında geçerlidir. Burada en önemlisi direksiyonu ani bir şekilde çevirmemelisiniz. Panik halinde tam sağ veya sol yaparsanız aracınızın kontrolünü hepten kaybedersiniz. Direksiyonu hafif bir şekilde yola doğru çevirmeye çalışmalısınız. Yavaşça aracınızın yola oturduğunu görebilirsiniz. Panik olmamak anahtar kelime. Yan vaziyette kayan bir araçta ne fren, ne esp, ne de abs işe yaramayabilir. Esp sistemine sahip araçlar biraz daha güvenlidir. Viraj içerisinde kayma durumlarında aracınızın gaz ve fren sistemine müdahale ederek aracınızı dengede tutmaya çalışır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.