Triger Kayışı Değişimi

04.10.2020
23
Triger Kayışı Değişimi

Aracınızı ilk aldığınızda aracın sahibine triger kayışını ne zaman değiştirdiğini sorun. Biliyorsa bunu bir kenara not edin. Eğer emin değilse çok geç olmadan değiştirirseniz sizin yararınıza olur. Siz de değiştirdiğiniz tarihi yazın ki aracınızı yarın öbür gün sattığınızda şu kilometrede triger kayışını değiştirdim diyebilmelisiniz.

Kayışı değiştirme durumunda kayışı kendiniz almaya bakın, kaliteli, yeni üretim tarihli, hasarsız ve orijinal olmasına dikkat edin. Taktırdığınızda da aldığınız triger kayışının olduğuna emin olun, gözle kontrolü mutlaka yapın. Mümkünse montaj esnasında aracın yanında olun. Sente ayarının doğru yapıldığından emin olduğunuz bir yerde yaptırmayı unutmayın, önemli.

Sente ayarının hatalı olup olmadığını usta bir şoför anlar. Usta bir şoför motorun sesini dinler ve motor performansını test eder. Düzgün çalışan bir motor rölanti esnasında titreme yapmaz. Ateşleme, enjektör ve motor arızası olması halinde bunlar motora titreme yaptırır. Triger değişimi yaptırmadan önce motoru dinleyin ya da dinletin, titreme olup olmadığını kontrol edin. Triger Kayışı değişimi sonrasında motorda aşırı titreme, gaz yememe durumu, rölantide stop etme durumları varsa sente ayarı hatalı yapılmıştır.

Triger Kayışı değişimine karar verdiyseniz; Bununla birlikte Triger Rulmanı, Devir daim Pompası ve V Kayışları değişimlerini de mutlaka yaptırmalısınız.

Sabahları aracınızı çalıştırdığınız vakit kayışların hızına bağlı olarak “ciyk ciyk” şeklinde bir ses gelebilir. Küçük kayışların üzerine bebek pudrası ya da üçü bir arada şeklinde olan kahvelerden bir miktar serpin. Ses kesiliyorsa bir problem yok, fakat devam ediyorsa duyduğunuz ses triger kayışından geliyordur. Acil değiştirmeniz gerekir. Yolda kopma durumunda başınıza iş alırsınız.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.