Silecek Suyu Donmuşsa Ne Yapmalısınız?

29.01.2021
13
Silecek Suyu Donmuşsa Ne Yapmalısınız?

Aracınızınsilecek suyu donduysa hele ki uzun zamandır aracınızı kullanmamışsanız neler yapabilirsiniz bunlara bir bakalım. Eğer yaşadığınız yerde kışı sert bir şekilde yaşıyorsanız donmuş olan sistemi çözdüğünüzde doğru çalışmama ihtimali yüksektir.

Ön cam yıkama sıvınız donmuşsa veya kışın donmuşsa, doğru çalıştığından emin olmak için ön cam yıkama sisteminizin bütünlüğünü kontrol etmeniz önemlidir. Tıpkı tam dolu bir su şişesinin su şişesini parçalayabilmesi gibi, ön cam yıkama sisteminizin donmasına izin vermek de sıvı haznesini parçalayabilir, pompaya zarar verebilir, hatları ayırabilir kısaca sisteme geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir. Bu  hasarlar sisteminizin düzgün çalışmasını engelleyebilir ve başka sorunlara da neden olabilir.

Öncelikle ön cam yıkama sıvısı haznesinde çatlak veya sızıntı olup olmadığını kontrol ederek başlayın. Bazen bunu yapmanın en kolay yolu, yeni cam yıkama sıvısını yavaşça eklemek ve damlamaları kontrol etmektir. Ön cam yıkama sıvısı haznenizde sızıntı olup olmadığını kontrol etmenin zor olduğu bir alandaysa, en azından rezervuarın altında herhangi bir plastik kalkan olup olmadığını kontrol ederek zemine açık bir yol olduğundan emin olun, böylece sızıntıları hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Yıkayıcı sıvısı haznesinde bir sızıntı tespit ederseniz, tek seçeneğiniz ön cam yıkama sıvısı haznenizi değiştirmektir. Su haznesinde herhangi bir sızıntı olmadan tamamen doldurursanız, sistemin geri kalanını incelemeye geçebilirsiniz. Bu en kolay bir partnerle yapılır. Yardımcınızın sürücü koltuğuna atlamasını sağlayın ve aracı çalıştırmadan anahtarı “açık” konuma getirin. Ardından, kısa aralıklarla ön cam yıkayıcılarını çalıştırmasını sağlayın. Bu şekilde ön cam yıkama sıvısı pompasının çalışıp çalışmadığını tespit etmenizi sağlayacaktır. Çoğu durumda, ön cam yıkama sıvısı pompanız donmuşsa, hasar feci olacaktır, bu nedenle pompa motoru hala çalışıyorsa, büyük olasılıkla pompa düzgün çalışıyordur. Benzer şekilde, ön cam yıkayıcı pompanız çalışmıyorsa, tek seçeneğiniz pompayı değiştirmektir.

Son olarak, yıkama sıvısını pompadan kaputunuzdaki çıkış borularına veya sileceklerinize taşıyan hatları kontrol edebilirsiniz. Bu hatların çoğu, çamurlukların veya diğer ekipmanların altına gizlenebilir ve bunları bulsanız bile, lastikte sıklıkla çatlaklar veya delikler gizlenebilir. Bu nedenle bir sızıntıyı keşfetmenin en iyi yöntemi, yıkama sıvısı pompasını uzun süre çalıştırmak ve izlemek olacaktır.

Partnerinizin ön cam yıkama sisteminizi 15-30 saniye süreyle çalıştırmasını ve rezervuarı, motor bölmesinde ve ön cam sileceklerinizin çevresini izlemesini sağlayın. Herhangi bir sızıntıyı hemen görmezseniz, bu süreyi ön cam silecek püskürtme uçlarından doğru püskürtme şeklini kontrol etmek için de kullanabilirsiniz. Memeler, sileceklerinizin kapladığı alanlarda ön camınıza eşit bir şekilde ön cam yıkama sıvısını püskürtmelidir. Sızdıran bir hortum bölümü bulursanız, basitçe kırık bölümü kesin ve aynı boyutta hortumla değiştirin. Yıkama sıvısı hortum bölümleri ve konnektörlerini bulunduğunuz yerdeki otomobil parçaları satan mağazalarda kolayca bulabilirsiniz.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.