Şarj Dinamo (Alternatör) Sorunlarının İlk 10 İşareti Nedir?

21.10.2020
55
Şarj Dinamo (Alternatör) Sorunlarının İlk 10 İşareti Nedir?

Alternatör Sorunlarının İlk 10 İşareti

 

Alternatör, yalnızca birkaç parça içeren nispeten basit bir bileşendir, ancak benzinle çalışan herhangi bir aracın çalışmasında kritik bir rol oynar.

Her şey birkaç belirgin sorunla başlar: Kısa bir an için yanan bir gösterge ışığı, belki soluk farlar ve birkaç titreyen gösterge. Belki arabanız tuhaf bir koku bile yayıyor ya da kaputun altından hırıltı sesi geliyor.

Bunları yaşıyorsanız büyük olasılıkla alternatörde sorun vardır. Alternatör aracınızda bir takım sorunlara neden olabilir.

Alternatör, motorun dönen krank milinin mekanik enerjisini endüksiyon yoluyla elektriğe çevirir. Alternatör içindeki teller bir manyetik alanı keser; bu da elektrik akımını indükler. Bu akım, arabanızın aksesuarlarına güç sağlamak için kullanılır; Alternatör ayrıca, aracı çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu gücü sağlayarak aküyü tam şarjlı tutar. (Elektrikli araçlar, aracın normal çalışması için bol miktarda enerji sağlayan bir elektrik motoru ve akü kombinasyonu ile tahrik edildikleri için alternatöre ihtiyaç duymazlar. Alternatörleri olan evler ve hibritler,  genellikle aküye ekstra bir güç vermek için rejeneratif fren sistemleri kullanır.)

Alternatör diğer araç sistemlerine bağlı olduğundan herhangi bir mekanik otomatik sorun, işlevini etkileyebilir ve araç sorunlarının teşhisi üzerinde bir etkiye sahip olabilir.

 

10: Uyarı Işığı

Alternatörün çıkışı önceden belirlenmiş bir sınırın altına veya üstüne çıkarsa, arabanızın uyarı gösterge ışığı yanar. Çoğu araçta aküye benzer.

Son on yılda üretilen çoğu otomobilin gösterge panelinde, bir alternatör sorununu işaret etmeye adanmış bir uyarı ışığı bulunur. Çoğu durumda ışık bir akü şeklindedir, ancak bazıları sırasıyla alternatör veya jeneratör anlamına gelen “ALT” veya “GEN” gösterir. (Bazı eski arabalarda, alternatöre jeneratör denir ve birçok kişi bu ışığı görür ve içgüdüsel olarak bir batarya sorunu olduğunu düşünür. Ancak ışığın yanmasının nedeni bu değildir.

Bu ışık, alternatörün voltaj çıkışını izleyen araba içindeki bilgisayar sistemlerine bağlıdır. Alternatörün çıkışı önceden belirlenmiş bir sınırın altına veya üstüne çıkarsa, gösterge ışığı yanar. Çıkış menzile girdiğinde ışık sönük kalır. Alternatör sorunlarının ilk aşamalarında, ışık titriyor gibi görünebilir – sadece bir saniye yanar ve sonra tekrar söner. Ya da sadece aksesuarlar etkinleştirildiğinde yanar.

Örneğin, gece vakti diyelim, farlarınız açık ve her şey yolunda gidiyor. Sonra yağmur yağmaya başlar. Ön cam sileceklerini açtığınızda uyarı ışığı yanar. Silecekleri kapatırsınız ve uyarı ışığı söner. Bu başlangıçta ağırlaştırıcı bir sorun gibi görünse de, uyarı ışığı işini tam olarak yapıyor.

Çoğu alternatör, sabit bir seviyede tutmaya çalıştıkları 13 ila 14,5 volt arasında bir çıkışa sahiptir. Daha fazla güç talep edildiğinde, arabanızın farları, ön cam silecekleri, radyonuz, ısıtmalı koltuklar, arka cam buz çözücüsü vb. Alternatörün gerekli voltajı korumak için daha fazla çalışması gerekir. Arabanızın alternatörü tam potansiyelinde çalışmıyorsa veya artık karşılayamayacağı talepler varsa, voltaj ya ayarlanan seviyenin üstüne ya da altına iner ve ikaz ışığını yakar.

 

9: Loş Işıklar

Arızalı bir alternatör, sık sık kısma veya aşırı parlaklık gibi düzensiz far sorunlarına yol açabilecek elektrik sorunları yaratabilir.

Alternatör, aracınızın elektrik ihtiyacını karşıladığından, potansiyelini kaybetmeye başladığında, arabanız, karartmaktan veya aşırı parlak farlardan ve gösterge lambalarından, görünürde bir sebep olmadan çalışmayı bırakan hız ölçerler ve takometrelere kadar düzensiz semptomlar yaşamaya başlayabilir.

Birincisi, alternatörün ne kadar iyi güç ürettiği ve ayrıca ölüm döngüsünün neresinde olduğu. İkincisi, arabanızın nasıl programlandığıdır. Çoğu yeni araçta, otomobil üreticilerinin, bir alternatör sorunu ortaya çıkması durumunda elektriğin nereye gönderileceğine ilişkin önceden programlanmış bir tür öncelik listesi vardır. Bu genellikle güvenlik hususlarına dayanır. Örneğin, arabanızın ısıtmalı koltuğu kapanır veya farlar sönüp kaybolmadan önce radyo kapanır.

 

8: Yanıp Sönen Işıklar

Önceki maddede, loş dış ve iç ışıkların alternatör sorununun yaygın belirtileri olduğunu öğrendiniz. Işıklarınız gerçekten loş değilse, bunun yerine titriyorsa bu belirtiler genellikle beraber meydana gelir, ancak her zaman değil. Işıklarınız parlaksa, sonra donuksa, sonra tekrar parlaksa (ya normal bir vuruşta ya da görünüşte rastgele) o zaman kesinlikle elektrik sisteminizle ilgili bir probleminiz vardır ve alternatörden kaynaklanmaktadır. Sanki ışıklar kısıkmış gibi görünür.  Alternatör, ışıkları tam güçte tutmak için yeterince enerji üretmiyor ve yanıt olarak tüm ışıkları kısmak yerine yanmayı deniyor ve başarısız oluyor.

Sorunun elektrik sistemindeki başka bir şeyden çok alternatörden kaynaklandığından emin olmak istiyorsanız. Radyoyu açmak, klima kontrolünü ayarlamak veya elektrikli camlarınızı kullanmak gibi elektrik çeken başka bir şey yaptığınızda ışıkların titrediğini görüyorsanız bu, sistemdeki ekstra yüke tepki olarak ışıklarınızın titrediğini gösterdiği için olasılıkları daraltmanıza yardımcı olacak anahtar olacaktır.

 

7: Bitmiş Akü

Kötü bir alternatör, başlangıçta sorun akü olmasa bile arabanızın aküsünü bitirebilir.

Teknik olarak bir alternatör sorunu olmasa da, çalışmayan bir araba, çalıştırma sisteminde bir sorun olduğuna dair kesin bir işarettir. Anahtar döndürüldüğünde, rölelerin tıkladığını duyarsınız, ancak başka hiçbir şey olmaz. Bir süre sonra o ses bile duyulmaz. Sorun genellikle bitmiş bir pildir.  “Neden bitmiş?” diye sormanız gerekir.

Bir alternatör arızalanmaya başladığında – ya da tamamen arızalandığında – arabanın aküsü, alternatörden sürekli bir elektrik gücü infüzyonu alarak sistem için bir kapasitör görevi görmek yerine boşluğu doldurmaya başlar. Bununla birlikte, en iyi araba aküsü bile sonunda bitecek ve sizi garaj yolunda veya daha kötüsü yol kenarında mahsur bırakacaktır. Araç aküleri, uzun süreli güç kullanımı için tasarlanmamıştır. Aracınıza, marş motorunu bir güç dalgalanmasıyla sulandırarak ve tüm işlerin dönmesini sağlayarak başlamak için yeterli elektrik gücü sağlamak üzere tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, kötü bir alternatör, başlangıçta sorun akü olmasa bile arabanızın aküsünü bitirebilir.

Bitmiş bir aküyü, bitmiş bir alternatöre göre teşhis etmek nispeten kolaydır. Arabanızı takviye ile çalıştırın ve ardından atlama kablolarını olabildiğince çabuk çıkarın. Sonra bekle. Alternatör sistemi şarj edemiyorsa, araba kısa süre sonra çalışmazsa ve sorunu tam olarak saptadınız. Bununla birlikte, araba çalışır ve çalışmaya devam ederse, o zaman olası sorun bataryadır.

Bununla birlikte, tükenmekte olan bir pil yalnızca bu kadar uzun süre şarj edilebileceğinden ve alternatörün en iyi çabalarına rağmen daha sonraki bir noktada tamamen bitebileceğinden dikkatli olun. Pili bir voltmetre ile test edebilirsiniz.

 

6: Bozuk veya Gevşek Bağlantılar

Bu durumda, arabanızın alternatörüyle ilgili her şey iyi durumda görünüyor – kayış sorunları veya diğer görünür sorun belirtileri yoksa fakat aracın aküsü, aracın elektrikli ekipmanlarının çoğu gibi bitmiş olabilir. Bu, alternatörün elektrik ürettiği anlamına gelebilir.

Alternatör elektriği, büyük kablolar ve daha küçük kablolar aracılığıyla iletilir. Her iki uçtaki teller, kablolar veya bağlantılardaki herhangi bir sorun, elektriğin geçmesini azaltabilir veya durdurabilir. Alternatör kötü bir kablodaki veya kopuk veya gevşek bir bağlantıdaki direnci aşmak için daha fazla enerji ürettiğinden, bazen bu sorunun bir belirtisi daha parlak ışıklar olabilir. Bu belirtiye genellikle sıcak tellerin kokusu da eşlik eder. Bir teldeki daha yüksek direnç, bir sobadaki elektrikli brülörün elektrik akışına direnerek ısınmasına benzer şekilde ısı oluşturur.

Diğer bir sorun, alternatörün diyot doğrultucusu olabilir. Alternatörler, üç fazda alternatif akım (AC) elektrik üretir, ancak bir arabanın aksesuarlarının çalışması için doğru akım (DC) gerekir. Doğrultucu akımı AC’den DC’ye değiştirir. Bu kritik bileşen düzgün çalışmadan alternatörün ürettiği elektrik kullanılamaz.

 

5: Gevşek-Kırık Kayışlar

Gevşek veya bozuk bir kayış, alternatörün yanlış çalışmasına neden olabilir, bu nedenle kayışın hızlı bir şekilde incelenmesi sorunu teşhis edebilir.

Sonraki üç belirti, bir uyarı lambasından gelen sinyalden daha az belirgindir; bununla birlikte, alternatör arızasının bu işaretleri sürücüye olağandışı bir şeyler döndüğüne dair uyarıda bulunabilir.

Kırık veya gevşek bir kayış oldukça açık olduğundan,  kendi başınıza düzeltemezseniz bile bile, arabanızda bu sorunlardan herhangi birinin olup olmadığını görmek için kaputu açıp kontrol edebilirsiniz.

Temel bakım konusunda iyiyseniz bırakmadan  kayışta oluşabilecek çatlama, aşırı aşınma rahatsanız ve arabanızın bileşenlerine aşina iseniz, sizi zor durumda bırakmadan önce bir sorunu yakalamak için iyi durumdasınız demektir. Kayışın çatlama, aşırı aşınma ve diğer yaşlanma sorunları için hızlı bir şekilde görsel olarak kontrol edilmesi, gelecekteki bir soruna işaret edebilir. Alternatörü doğru şekilde çalıştırmak için kayışın uygun gerginliğe sahip olması gerektiğini unutmayın; çok fazla gerginlik, iyi değildir. Kayış gerginliğinin hızlı bir şekilde kontrol edilmesi, bir sorun olup olmadığını belirlemek için genellikle yeterlidir. Kaputun altındaki herhangi bir şeye dokunmadan önce arabanızın soğumasını sağlayın.

 

4: Garip Sesler

Arızalı bir alternatörün görüntüsü sizin için yeterince açık değilse ses sizi uyarabilir. Arızalı alternatör arıza vermeden önce bir “hırıltı” veya “sızlanma” sesi verir. Alternatör, krank mili kasnağıyla bağlantılı olarak bir aksesuar kayışı veya bir kıvrımlı kayışla tahrik edilir. Alternatör kasnağı, rölantide olduğu gibi daha düşük motor hızlarında gerekli gücü üretmek için tipik olarak krank mili kasnağından yaklaşık iki veya üç kat daha hızlı döner. Alternatör kasnağı, sırayla yataklar veya burçlarla desteklenen bir şaft üzerinde döner. Kasnak kayışla doğru hizada değilse, şafta eğilmişse veya yataklar ve burç aşınmışsa hırıltı veya sızlanma sesi bir sorun olduğunu size bildirir.

Özellikle de araba sürerken bir sesin kaynağını belirlemek zor olabilir.

Alternatör, motorunuza zarar verecek kadar ileri gitmişse, arızalı motor yataklarının neden olduğu motorun içinden takırdama sesleri duyabilirsiniz. Motor hasarı, alternatör sorununun en kötü senaryolarından biridir. Ancak kötü bir alternatörle bir arabayı çalıştırmaya devam etmek çok risklidir.

 

3: Garip Kokular

Koku, alternatör problemlerine işaretlerinden biridir. Alternatörünüzün çok çalışmasından dolayı aşırı ısınmasından kaynaklanır.

Aşırı çalışan bir alternatör böyle kokabilir. Sıcak tel kokusuna aşırı ısınmış bir alternatör neden olabilir.

Kauçuk kokusuna benzer bir koku duyabilirsiniz. Koku, kablolardaki kauçuk kılıflardan gelir. Hizalı olmayan veya serbestçe dönmeyen bir kasnak, kayışta daha fazla sürtünmeye neden olur, bu da ısı ve ardından yanan kauçuk kokusu oluşturur.

Kötü kokuların tümü, alternatör sorununu göstermez. Aroma, yanan yağın dumanlı kokusu, taşan soğutucunun tatlı kokusu veya aşırı ısınan frenlerin sesi gibi diğer dikkat çekici araba kokularından farklıdır. Elbette, bunların hiçbiri iyi değildir, bu yüzden herhangi birinin kokusunu alırsanız, kontrol ettirin. Ve kötü bir kokunun yokluğunun her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. Başka bir deyişle, kötü bir elektrik kokusu, sorununuzun kaynağını daraltmanıza yardımcı olacaktır, ancak alternatörün bu eşlik eden kokulardan hiçbiri olmadan arızalanması da mümkündür.

 

2: Yavaş Aksesuarlar

Elektrikli camlarda veya elektrikli sunrooflarda meydana gelen sorun, alternatörün arızalı olduğunun bir işareti olabilir.

Elektrikli camlarınız açıp kapamak için verdiğiniz basit komutta cevap vermiyor mu? Radyo çalarınız çalışmıyor mu veya elektrikli sunroof açık mı kalmış? Yeni nesil araçlarda elektronik aksam çok fazla olduğundan araçlar probleme açık haldedir.

Motorlar bozulur, kablolar kesilir ve her türlü aksaklık meydana gelebilir. Bir elektrik tuhaflığı fark ederseniz, kontrol etmelisiniz. Aynı anda birkaç sorun yaşıyorsanız, muhtemelen bu bir tesadüf değildir. Alternatörünüz, elektrik sorunları için en olası kaynaklardan biridir ve sistem üzerinde bir iç ışığı açmak veya pencerelerinizi ayarlamaya çalışmak gibi ek taleplerde bulunana kadar arabanızın düşük elektrikle çalıştığını fark etmezsiniz. Gerçek alternatör arızası olasılığını azaltmak için, arabanızı kontrol ettirene kadar bu özellikleri mümkün olduğunca kullanmaktan kaçının.

 

1: Düzenli Durma veya Başlatma Zorluğu

Arabanızı çalıştırma veya çalışır durumda tutma zorluğu, alternatör sorununun ilk belirtilerinden biri olarak ortaya çıkacaktır.

Ancak, durmalara veya zor başlatmalara neden olabilecek birçok başka mekanik sorun vardır. Sorunu tam olarak belirlemek için arabanızda olan her şeye bakmak önemlidir.

Zorlu çalıştırmalarınız aslında alternatör sorunundan kaynaklanıyorsa, alternatör aküyü düzgün şekilde şarj etmiyorsa, akü otomobili güvenle ve sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için yeterince güçlü olmayacaktır. Araba çalıştıktan sonra bile motor bayılıyorsa, bujiler alternatörden motoru çalışır durumda tutmaya yetecek kadar güç almıyor olabilir. Başka bir deyişle, akünüz henüz bitmedi, bitebilir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.