Otomobillerde Çıkma Parça Nedir ve Nasıl Temin Edilir?

Otomobillerde Çıkma Parça Nedir ve Nasıl Temin Edilir?

Otomobillerde Çıkma Parça Nedir ve Nasıl Temin Edilir?

Ülkemizde son yıllarda otomobil piyasasının hareketli olması sebebiyle sıfır ve ikinci el alım satımı artmıştır. Bununla birlikte parça temini noktasında çıkma ve orijinal parça talepleri de artmaktadır. Kaza yapan araçlarda, perte çıkan araçlardan herhanbi bir hasar almamış, kullanılabilecek durumdaki araçlardan temin edilebilen çıkma parçalar çoğu kez orijinal parçalar yerine tercih edilmektedir. Bunda maliyetinin neredeyse yarısından daha az fiyata bulunabilmesidir.

Örneğin yolda giderken aracınızın arka farlarından birine taş geldi ve farınız kırıldı. Bunun sonrasında yetkili servise gidip parçayı almak istediğinizde söylenen fiyatın çok yüksek olduğunu göreceksiniz. Aracınıza çıkma parça satan dükkanlardan alacağınız parçalar orijinalinin yerini tuttuğu gibi fiyat olarak daha da uygun olmaktadır.

Çıkma Parçalar Sıfır Ürün müdür?

Piyasayı araştırdığınızda oto çıkma parçaların neredeyse tamamı, hurda ya da kaza yapmış araçlardan çıkartılan parçalardır. Bu sebeple bu parçaların neredeyse tamamı ikinci eldir. İkinci el ürün alımında arızalı ya da bozuk bir ürün kullanmamak için, ilgili firma ile görüşürken ürünlerle ilgili garanti süreci, iade süreci olup olmadığını sormak her zaman yararınızadır. Bununla birlikte güvenilir internet sitelerinden yada ikinci el çıkma parça satan firmalardan  çıkma parça alırken bilgi ve destek alarak garanti durumunu, tamir durumunu da araştırmalısınız. Marka-model ayrıntılarına aryrıca dikkat etmelisiniz.

Orijinal mi olup olmadığı merak edilen çıkma parçalar, doğrudan hasarlı otomobillerin çıkarıldığı için doğrudan orijinal parçalardır diyebilmek mümkündür.

Çıkma Parça mı Yan Sanayi Ürün mü Tercih Edilmeli? 

Eğer ki aracınızda bir parça değişimi söz konusu olduğunda, önünüzde iki seçenek vardır:

  1. Çıkma parçalar
  2. Yan sanayi parçalar

Çıkma parçaların her daim orijinal olduğunu bilerek hareket ediyor, satın alıyorsunuz. Yan sanayi parçalar ise kalite olarak orijinaline göre alt seviyede olup orijinale göre birçok farkı bulunan ürünlerdir. Örneğin tampon hasarı sebebiyle, tampon değişimi yaptırmak istediğinizde renk veya buna benzer tutarsızlıklardan kaynaklı farkı olacaktır. Kalite farklarını bilerek hareket edebilir ve yan sanayi mi yoksa çıkma parça mı istediğinizi kararlaştırarak hareket etmeniz gerekir.

İnternet ile birlikte oto çıkmacı ya da oto çıkma parça satan web siteleri üzerinden, %100 orijinal olup bir tür ikinci el ürünlere ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan herhangi bir parçanın, kendi marka ve model otomobiliniz ile eş değer olduğunu bilmeli ve bu şekilde alışveriş yapmalısınız. Aksi durumlarda birçok farktan dolayı istediğiniz çözümü bulamama ihtimaliniz de çok yüksek olacaktır.

Otomobiliniz için herhangi bir sebepten ötürü çıkma parça düşündüğünüzde, kapsadığı alanlarda önemlidir. Genel olarak elektronik far, fan, ayna, direksiyon, klima, koltuk, motor aksamı ya da kaporta gibi konularda çıkma parça isteyebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte doğru markalara internet sitelerinden ulaşarak, aracınızın markasına göre kolayca çıkma parçalarınızı temin edebilirsiniz.

Dakikalar içerisinde arayıp bulacağınız oto çıkmacı web siteleri ile kolayca araştırabilir, hata oranı ya da temizlik durumuna göre seçim yapabilirsiniz. Parçalardaki hatalar, boyalar ya da zedelenmelere göre fiyat değerleri de bu noktalar baz alınmakta olup sizlerde internette istediğiniz parçaların hasar ya da zedelenme büyüklüklerine bakarak tercih edebilirsiniz. Güvenilir internet siteleriyle beraber, birebir destek alabilir, arayıp soru sorabilir ve ilanlar hakkında satıcılarla görüşerek satın alım süreçlerinden faydalanabilirsiniz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.