Otomobil sigortası nedir?

22.10.2020
12
Otomobil sigortası nedir?

Otomobil sigortasını anlama – temel bilgiler

Otomobil sigortası, bir kaza veya hırsızlık durumunda sizi maddi kayba karşı koruyan ve sigorta şirketi arasında yapılan bir sözleşmedir. Bir prim ödemeniz karşılığında, sigorta şirketi zararlarınızı poliçenizde belirtildiği şekilde ödemeyi kabul eder.

Otomobil sigortası aşağıdakileri kapsar:

  • Mülkiyet – arabanızın hasar görmesi veya çalınması gibi
  • Sorumluluk – bedensel yaralanma veya mal hasarı için başkalarına karşı yasal sorumluluğunuz
  • Tıbbi – yaralanmaların, rehabilitasyonun ve bazen kaybedilen maaşların ve cenaze masraflarının tedavi edilmesinin maliyeti

Politikalar genellikle altı aylık veya bir yıllık zaman dilimleri için çıkarılır ve yenilenebilir. Sigorta şirketi, poliçeyi yenileme ve priminizi ödeme zamanı geldiğinde bir bildirim gönderir.

Otomobil sigortam kimleri kapsıyor – ve hangi koşullarda?

Otomobil politikanız, ister arabanızı ister başka birinin arabasını sürüyor olun (onların izni ile), politikanız kapsamında sizi ve diğer aile üyelerini kapsayacaktır. Poliçeniz ayrıca, poliçenize uymayan biri sizin rızanızla arabanızı kullanıyorsa teminat sağlar.

Kişisel otomobil politikanız, işe gidip gelirken, ayak işlerini yaparken veya seyahate çıkarken, yalnızca kişisel sürüşü kapsar. Arabanızı ticari amaçlarla kullanırsanız garanti sağlamaz.

Kişisel otomobil sigortası, arabanızı bir yolculuk paylaşım hizmeti aracılığıyla başkalarına ulaşım sağlamak için kullanırsanız da teminat sağlamaz. Bununla birlikte, bazı otomobil sigortacıları artık, araç paylaşım hizmetleri sağlayan araç sahipleri için kapsamı genişleten ek sigorta ürünleri (ek ücret karşılığında) sunmaktadır.

Araç sigortası zorunlu mu?

  • Bedensel yaralanma sorumluluğu – sizin veya başka bir sürücünün arabanızı sürerken neden olduğu yaralanma veya ölümle ilgili masrafları kapsar.
  • Mal hasarı sorumluluğu – sizin veya arabanızı kullanan başka bir sürücünün başka bir araca veya çit, bina veya elektrik direği gibi başka bir mülke verdiği zararın başkalarına tazmin edilmesini sağlar.
  • Sizin veya yolcularınızın yaralanmaları için tıbbi masrafların geri ödenmesini sağlayan tıbbi ödemeler veya kişisel yaralanma koruması. Ayrıca kaybedilen ücretler ve diğer ilgili masrafları da karşılayacaktır.
  • Sigortasız sürücü sigortası, otomobil sigortası olmayan bir sürücünün neden olduğu bir kazada ya da vur-kaç durumunda size geri ödeme yapar. Ayrıca, başka bir sürücünün ciddi bir kazanın masraflarını karşılayacak kadar yeterli teminattan yoksun olduğu durumlarda masrafları karşılayacak olan sigortalı sürücü sigortası kapsamında da satın alabilirsiniz.

Tipik olan diğer otomobil sigortası türleri nelerdir?

En temel, yasal olarak zorunlu otomobil sigortası, aracınızın neden olduğu hasarı karşılarken, kendi arabanızdaki hasarı karşılamaz. Kendi arabanızı örtmek için şu isteğe bağlı teminatları göz önünde bulundurmalısınız:

  • Çarpışma, hatalı olduğunuzda başka bir araçla veya başka bir nesneyle (örneğin bir ağaç veya korkuluk) çarpışma sonucunda arabanızda meydana gelen hasarı size geri öder. Çarpışma kapsamı, mekanik arıza veya arabanızdaki normal aşınma ve yıpranma için size geri ödeme yapmazken, çukurlardan veya arabanızın yuvarlanmasından kaynaklanan hasarları karşılayacaktır.
  • Kapsamlı; yangın, sel, vandalizm, dolu, düşen kayalar veya ağaçlar ve diğer tehlikeler gibi çarpışma dışındaki bir olaydan kaynaklanan hırsızlık ve hasara karşı koruma sağlar.
  • Cam Kapsama, yaygın olan ön cam hasarına karşı koruma sağlar. Bazı otomobil politikaları, yan camları, arka camları ve cam sunroofları da içeren, indirilemeyen cam kapsamı içerir.

Boşluk sigortası nedir ve buna ihtiyacım var mı?

Çarpışma ve kapsamlı, sadece arabanızın piyasa değerini kapsar, ödediğinizi değil – ve yeni arabalar hızla değer kaybeder. Arabanız tahrip edilir veya çalınırsa, araca borçlu olduğunuz ile sigorta teminatınız arasında bir “boşluk” olabilir. Bunu karşılamak için, farkı ödemek için satın alma açığı sigortasına bakmak isteyebilirsiniz. Kiralanan araçlar için, boşluk kapsamının genellikle kira ödemelerinize dahil edildiğini unutmayın.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.