Otomatik Vites Araç Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

23.10.2020
41
Otomatik Vites Araç Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk kez otomatik bir araba mı sürüyorsunuz? Kolay bir sürüş için 5 ipucu

 

Manuel bir ehliyetiniz varsa, yasal olarak otomatik araba kullanabilir ve kiralayabilirsiniz, ancak otomatik vites araç kullanmaya alışmak biraz zaman alabilir. Otomatik araba sürmek için hızlı ipuçlarını keşfedin.

Otomatiği sürmek manuel arabalardan daha kolaydır: adından da anlaşılacağı gibi, sizin için birçok işi yaparlar. Bu nedenle, manuel ehliyet sahibi kişilerin de otomatik araba kiralayıp kullanabilmesi şaşırtıcı değildir.

Daha önce hiç otomatik kullanmadınız mı? Çok basit… Sadece bu ipuçlarına bir göz atın ve kısa sürede direksiyon başında kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

 

1) Debriyaj pedalını unutun

Otomatiğin vitesleri vardır, ancak çoğu vites değişimini araç kendisi halleder. Bu nedenle debriyaj pedalı yoktur – sadece fren ve gaz pedalı.

Bu iki pedala aynı anda basarsanız, manuel veya otomatik herhangi bir araba için iyi bir şey değildir.  Bu nedenle, pek çok “manuel” sürücü, otomatiklere alışırken sol ayağının sol tarafta bir debriyaj olmadığını unuttuğundan sol ayağını sağ ayağının arkasına sıkıştırır.

Hiç kavrama yok: solda fren, sağda gaz pedalı. Bir otomatik sürerken sadece sağ ayağınızı kullanmanız normaldir.

2) Vites koluna alışın

Daha anahtarı çevirmeden önce vites koluna alışmak için biraz zaman ayırın. Sadece ara sıra kullanacaksınız, ancak aceleyle tersini bulmanız gerekirse. Vites koluna otomatik olarak çok fazla dokunmayacaksınız. Fakat vites değiştirdiğinizde, sadece freni basılı tutun (bir manuelde debriyaj gibi).

Dört temel vites vardır:

P – Park

Park, vitesler kilitliyken sadece Nötrdür, böylece tekerlekler dönemez. Arabayı çalıştırmadan önce Park’ta olduğunuzdan ve motoru kapatmadan önce tekrar Park’ta olduğunuzdan emin olmak her zaman iyidir.

R – Ters

Tabii ki geriye gitmek için.

N – Nötr

Işıklarda veya trafikte durmak (birkaç saniyeden fazla)? Pek çok otomatik sürücü otomobili Nötr duruma getirecek. Manuel bir arabada olduğu gibi, yuvarlanmadığınızdan emin olmak için en iyisi freni / el frenini kullanmaktır.

D – Sürüş

İleriye gitmek için. Yeterince hızlı hareket ettiğinizde, araç otomatik olarak ikinci vitese, ardından üçüncü vitese geçer ve bu böyle devam eder.

Bazı otomatiklerin vites kolunda başka ayarları da vardır. Örneğin şunları görebilirsiniz:

1: Birinci viteste kalın (tepeler için iyi)

2: İkinci viteste kalın (tepeler için iyi)

L: Düşük viteste kalın (1 veya 2)

S: Spor (daha iyi hızlanma)

Farklı ayarları gösteren otomatik bir vites kolu. P, park anlamına gelir.

 

3) Rölanti Hıza Hazır Olun

Drive veya başka bir ileri vitesteyseniz, bir otomatik yavaş ileri hareket edecektir. Geri vitesteyseniz, yavaşça geriye gider. Buna rölanti hız denir ve park halindeyken veya yavaş akan trafikte sağ ayağınızı fren üzerinde veya üzerinde tutmanızı kolaylaştırır. İstemediğinizde hareket etmediğinizden emin olmak için Boş vites’i seçebilir ve / veya freni (veya el frenini) kullanabilirsiniz.

4) Farklı Koşullarda Ne Yapacağınızı Bilin

Otomatik arabalara binmeyi öğrenmek kesinlikle daha kolaydır: vitesler hakkında düşünmeye gerek yoktur, bu nedenle öğrenciler aynalara, hıza, diğer arabalara, yayalara ve diğer her şeye odaklanmakta özgürdür.

  • Otoyollarda gerçek bir fark yoktur: Drive’da kalmak, en üst viteste kalmakla tamamen aynıdır.
  • Trafik sıkışıklığında otomatikler harikadır. Tekrar tekrar birinci ve nötr arasında geçiş yapmak zorunda kalmamak güzel.
  • Park ederken, “Rölanti Hız” özelliğini yararlı bulabilirsiniz. Ya da can sıkıcı olduğunu düşünebilirsiniz.
  • Sollarken veya yokuş yukarı / aşağı giderken veya çekerken, bazı insanlar otomatik bir arabanın kendilerine bir manuel kadar kontrol sağlamadığını fark eder. Bununla birlikte, çoğu eski otomatiğin, motora biraz daha “hız” veren vites kolu üzerinde bir “O / D” (Aşırı Hız) düğmesi vardır. Yeni modellerin çoğu, sürücünün biraz daha fazla güç istediğini bilecek kadar akıllıdır, bu nedenle bu düğmeye ihtiyaçları yoktur.

* Overdrive, aracın daha az yakıt kullanması için devrini düşüren bir özelliktir. Otomatik bir araba Overdrive açıkken başlayacak, bu yüzden düğmeye basarak kapatabilirsiniz – daha fazla yakıt yakarsınız, ancak daha fazla güç / kontrol elde edersiniz.

5) Uygulama

Son olarak, yoğun yollara çıkmadan önce yoldan biraz uzak bir yerde pratik yapmak en iyisidir. Elinizi vites çubuğundan ve sol ayağınızı yoldan çekmeye alışmanız uzun sürmemelidir.

Ve elbette, bir otomatik araç kiralamak, gerçekten bir tane satın almadan, kullanım şeklini beğenip beğenmediğinizi öğrenmenin harika bir yoludur. Otomatik olarak birkaç gün geçirdikten sonra, bir daha asla manuel bir araba kullanmak istemeyeceğinize karar verebilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.