Motor Yağ Eksiltmesi ve Motor Neden Yağ Yakar?

14.06.2020
36
Motor Yağ Eksiltmesi ve Motor Neden Yağ Yakar?

Genelde eski model araçlarda görülen motor yağ eksiltmesi ve yağ yakmasının sebepleri ve belirtileri aşağıda sıralanmıştır. Bu belirtilere göre gerekli kontroller yapılır arıza tespiti yapılır ve sorunun çözümüne gidilir.

Motorun yağ yakmasının ve yağ eksiltmesinin sebepleri:

Piston segmanlarının aşınmış olması veya zarar görmüşse. Yağ segmanlarının görevi aynı zamanda silindir içerisindeki yağı sıyırıp almaktır. Görevini yerine getiremezse; silindir duvarında fazla miktarda yağ kalır ve bu kalan yağ yakıt birlikte yanar. Böylelikle motor yağ eksiltir.

Ayrıca yanma odasında, piston kafasında, subaplarda ve buji karbon birikintisi oluşur ve daha büyük mekanik arızalara neden olur.  Araçların ekseri hızlanmaları esnasında oluşan aşırı duman veya mavi duman, sorunun segmanlardan olduğuna gösterir.

Karter Havalandırma Sisteminde bulunan (PCV) hortumları veya pcv valfinin tıkanmış olması.

Subap sapının aşınmış olması veya subap kılavuzunun aşınmış olması. Subap lastiğinin (subap contası-subap keçesi) sertleşmesi-aşınması veya zarar görmüş olması.

Özellikle arabayı ilk çalıştırdığınızda soğuk haldeki motorda aşırı duman-mavi duman görülüyor ve sonrasında azalıyorsa; Subap kılavuzu veya subap keçesi arızası olasılığı daha fazladır. Aşınmış subap kılavuzu veya subap keçeleri sebebiyle külbütör kapağından yanma odasına yağ sızar ve yanma sırasında yanar.

Turbo şarjlı motorlarda meydana gelen turbo arızası, turbo milinin boşluk yapması, turbo mili yataklarının ve burçlarının aşınması ve yağ sızdırması. Turbo şarj ünitesi de motor yağıyla yağlanmaktadır, turbodaki bu arızalar oluştuğunda, motor yağı ya egzoz hattına ya da emme hattına sızacaktır. Egzoz hattına sızan yağ, partikül filtresi ve katalitik konvertor  arızasına yol açmaktadır.

Silindir kapak contasının yanması, arızalanması. Kapak contası su kanalı ve yağ kanalını birbirinden ve silindirde bulunan yanma odasından ayırır ve sızdırmazlığı sağlar. Kapak contası arızalarında ise  yağ kanalında bulunan yağ, yanma odasına sızabilir.

Yanlış veya kalitesiz motor yağı seçimi. Üreticinin önerdiği özellikteki motor yağını kullanmalısınız. Daha ince yağ kullanılırsa, bu ince yağ motordaki sızdırmazlık elemanlarından kolayca sızar ve motorun yağ eksiltmesine ve yakmasına sebep olacaktır.  

Motor yağını değiştirdikten sonra yağ yakma ve eksiltme problemi azalıyorsa veya ortadan kalkıyor; fakat ilerleyen kilometrelerde ve bir sonraki bakım tarihi yaklaşıyorken tekrar bu sorun belirginleşmeye başlıyorsa motorda yağın yapısını bozan ya da incelten bir arıza var demektir.  Mesela yakıtın yağa karışması ve yağı inceltmesi gibi.

Motorun Yağ Yaktığı-Eksilttiği Nasıl Anlaşılır?

Yağ yakan motorun egzozundan mavi duman çıkar. Egzozdan yanmış yağ kokusu gelebilir. Haliyle bu araçlar egzoz emisyon testinden de geçemez.

Yağ yakan motor, aşırı miktarda yağ eksiltir. Yağ çubuğundan yağ seviyesi kontrol edilebilir.

Yağ yakan motorda tekleme-düzensiz çalışma gözlemlenir. Motorda meydana gelen  yağ yakma ve yağ eksiltme motorun çalışma performansını düşürür, güç azalır, yakıt tüketimi artar.

Yağ yakan motorun bujisinde yağlanma görülür. Bujiler sökülerek incelediğinizde ; Islak, yağlı veya kurum bağlamış bujileri görürseniz bunun anlamı motorun yağ yakmasıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.