Manuel Vites Arızaları Nelerdir?

04.10.2020
33
Manuel Vites Arızaları Nelerdir?

Manuel Vites Arızaları Nelerdir?

1- En önemli arızası baskı balata kaynaklıdır. Bilinenin aksine bu bir arıza değildir. Düzenli olarak değişmesi gereken bir parçadır. Baskı balatanın ömrünü uzatmak tamamen sizin ayağınızdadır. Aracınız eğer silkeleyerek kalkıyorsa ve rampalarda motor devri yükselip araba gereken tepkiyi göstermiyorsa  yakıt sarfiyatı artıyorsa, vites geçişlerinde cart şeklinde ses geliyor ve debriyaj çok sertleştiyse ve debriyaj çok yukarıdan kavrıyorsa bunlar baskı balatanın bittiğine işarettir. Yolda kalmanız an meselesi olabilir.

2- Balatadan bağımsız olarak baskı arıza yapabilir. Hidrolik olanlarda merkez arızasının görülme ihtimali çok fazladır bunun sonucunda  debriyaj pedalı sertleşir. Hatta pedala bastığınızda bir gariplik hissedersiniz. Titreme, ayağınızı geriye itme vb. gibi. Prizdirek arızası ise kendini ses ile belli eder. Pedala bastığınız an kesilen tık tık tık şeklinde bir ses gelmeye başlar, bu ses bilyelerin dağılmaya başladığına işaret eder. Bir yıl da gidebilir, on günde. Son raddede inanılmaz bir demir sürtme sesi gelir hızar makinesi gibi. Çekici çağırın. Israrla sürmeye davam ederseniz, şanzıman kavanozunu bile patlatabilirsiniz.

3- Debriyaj teli kopması sık görülen arızalardan biridir. Debriyaja bastınız ve bir ses gelip pedal dibe düştüyse, geçmiş olsun. Çekici çağırmadan direkt olarak ustayı çağırın. Bilen birisi 10 dakikada o teli takar. Olmayacak yerde kaldıysanız aracınızı stop edin ve birinci vitese atıp marş yapın. Araç çalışıp yürüyecektir. Fakat tavsiye edilmez. Bu şekilde yolun kenarından harareti kontrol ederek bir noktaya kendinizi atabilirsiniz.

4- Şanzıman yağı efsanesi var bir de. “Bunlar uzun süre gider asla değişmez” diyen kişiler çok olur çevrenizde. Unutulmamalıdır ki şanzuman yağlarını da motor yağını değiştirdiğimiz gibi değiştirmemiz gerekir. Bulunduğunuz yerin iklimine göre bir şanzıman yağı alıp değiştirmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca şanzıman yağı değiştirirken kapakta bir mıknatıs vardır ve parçalanan dişlilerden kopan demir parçalarını yağın içerisinden çeker alır. Değiştiren ustaya mutlaka mıknatısı kontrol etmesini söyleyin. Şanzıman durumu hakkında bilgi verir. Şanzuman yağı eksikse bu durumda dişliler zarar görmeye başlayacaktır.

5- Vites kolunun boşa çıkması olayı vardır. Vites kolu bir anda boşta bile durmayıp sağa sola yatmaya başladıysa korkmanızı gerektirecek bir arıza yoktur. Vites aktarma kolları yerinden çıkmış olup motor kaputunu açıp alt taraflara doğru dikkatlice bakarsanız, kollardan birinin yerinden çıktığını görebilirsiniz. Sebebi 5 TL’lik burçlardan kaynaklanır ama takması çok zordur.

6- Vites kolu çok sallanıyorsa bunun sebebi vites aktarma kollarının burçları eskidiği için yapar. boş bir gününüzde götürüp değiştirirseniz, sorun ortadan kalkacaktır. Gaza basınca  vites kolunun çok az geri gelmesi normaldir. Bunun aksine bir hareket gösteriyor ise sorun şanzuman takozundan kaynaklanır. Şanzumanın  araç hareket halinde iken bir miktar esnemesi gerekir. Bunu gerçekleştiren parça aşınmışsa vites kolu ileri geri kendi kendine gaz verip aldıkça hareket eder.

7- Diğer arızalar şanzumanın aşağı indirilmesini ve komple revizyondan geçirilmesini gerektirebilir. Dişli kırması, senkromeç arızası vb. gibi. Bu tür arızalara fazla rastlanmasa da başınıza gelirse yolda kalmanıza sebep olabilir. Örneğin sadece tek bir viteste gelen uğultu sesi, şanzumanın “ben gidiyorum”a işarettir.

Manuel vites kullanmanın zevki ise bambaşkadır. Otomatik vitese göre daha kısa sürede yapılabilen, pratik arızaları vardır ve kolay kolay yolda bırakmaz. Aracınızı kullanırken kontrolün tamamen sizde olduğunu hissetmek  ise aracınıza olan güveninizi arttırır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.