LPG’li Araçlarda Meydana Gelen Arızalar

14.11.2020
17
LPG’li Araçlarda Meydana Gelen Arızalar

LPG Araç Arızaları Nelerdir?

 

Son yıllarda ekonomik durumlar bakımından sürüş sunan LPG’li araçların sayısı gün geçtikçe artıyor. Eskiden LPG’li araba almak tehlikeli mi diye iki kere düşünürdük. Fakat son günlerde denetimlerin düzenli olması ve her geçen sene LPG teknolojisinin gelişmesi kullanıcıların içini rahatlatıyor. Bütün yaşanan gelişmelerle beraber teknolojinin açıkları kapatmasına rağmen LPG’li araçlarda hala bir takım arızalar da görülmekte. Öyleyse LPG’li arabalarda en sık görülen arızalar hangileri nelerdir bir bakalım…

 

LPG’li Araçlarda En Sık Görülen Arızalar Neler?

 

En sık karşılaştığımız sorunlardan biri, kesinlikle motorun geç çalışmasıdır. Araca takılan LPG sisteminin ayarı iyi yapılmamışsa, supap ayarı hatalıysa, avans ayarı bozuk, distribütor soğutması arızalı ya da buji ve buji kabloları eskimişse bu arızanın LPG’li aracınızın başına geleceğine emin olabilirsiniz.

 

LPG’li araçlarda gaz kokusu meydana gelmesi de ayrı ve başlı başına bir sorundur. Böyle bir durum başınıza geldiyse ilk akla gelen de olası bir kaçaktır. Bunun haricinde beyin diyaframının deforme olması, radyatördeki bir su kaçağı, egzosun patlak olması veya kalitesiz gaz kullanımı aynı probleme sebebiyet verebilir.

 

Bir diğer sorun da rölantidir. Farklı durumlardan kaynaklanabilir. Bunları irdeleyecek olursak; Karbüratör kelebeğinin, karbüratör alt takozunun ya da araç manifoltunun hava alması rölanti ayarını bozabilir. LPG beyninde bulunan  diyaframın eskimesi veya patlak ya da yırtık olması, LPG beyninde yağ birikmesi ve tortu oluşumu, beyin bobinine giden elektrikteki voltaj düşüklüğü ya da avans ayarının bozuk olması da rölanti sorununun diğer sebepleridir. Geç olmadan, sorun daha fazla büyümeden kontrol ettirilmesi ve düzeltilmesi gerekir.

 

Aracın stop etmesi de LPG’li araçlar için sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Karbüratörün hava alması, Westinhause’daki meydana gelen bir kaçak, aracın rölantisinin bozulması, frenlerdeki kaçaklar, avans ayarının bozuk olması ve LPG beyninin tam olarak ısınmaması da aynı soruna yol açmaktadır.

 

LPG beynindeki bobin mıknatıs deliğinin tıkanması ya da bobin yayının eğilmiş olması, buji ve buji kablolarının kalitesiz veya eskimiş, yıpranmış olması, gaz filtresinde meydana gelen tıkanıklıklar, bakımsız ya da temiz olmayan bir karbüratörün çıkarabileceği ortak sorun ise araç LPG’sinde kesiklik olmasıdır. Belirttiğimiz bileşenlerde yapılacak olan düzenli bakım ve temizlik ile bu sorun giderilebilir.

 

LPG Arıza Göstergesi Nedir?

 

LPG Arıza Göstergesi, LPG’li araçlardaki sorunlar konusunda uyaran sistemin görünen yüzüdür. Aracınızdaki olası büyük bir sorunda bu gösterge ışığı sizi uyarır. Çoğu zaman 3 farklı sebep arıza göstergesinin uyarı vermesine sebep olur. Bunlar;

LPG kit montajının veya kalibrasyon parametrelerinin yanlış yapılması,

LPG enjektörlerinde arıza oluşması,

Araca uygun LPG kitinin takılmamış olmasıdır.

 

LPG Arızası Nasıl Anlaşılır?

 

LPG’li araçlarda oluşan arızalar genellikle fark edilebilen arızalardır. Araçta koku duyulması, aracın stop etmesi, rölanti sorunu, motorun geç çalışması gibi fark edilebilen arızaların dışındaki tüm arızalarda LPG Arıza Göstergesi sizi zaten uyaracaktır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.