Lastik Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

21.10.2020
49
Lastik Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 

 

ARAZİ LASTİKLERİ

Arazi lastikleri çoğu yol yüzeyinde, çoğu hava koşulunda ve arazi sürüşü için iyi performans sağlar. Bu lastiklerdeki sırt deseni diğerlerinden daha hızlı aşınabilir. Düzensiz aşınma fark ederseniz, bu lastikleri tavsiye edilen 12000 kilometreden daha sık döndürmeyi düşünün. Lastik aşınmanızı buradan kontrol edin.

________________________________________

 

RUN-FLAT LASTİKLERİ

Run-flat lastikler hava basıncı olmadan sürülebilir. Lastiği değiştirmek için durmaya gerek yoktur. Sürüşe devam edin, ancak çok uzak veya çok hızlı değil. Kalıcı hasar varsa, lastikle sürüş mümkün olmayabilir. Kalıcı hasarı önlemek için hızları 80 km /h  altında tutun.

________________________________________

 

PERFORMANS LASTİKLERİ

Performans lastikleri, zorlu koşullar altında gelişmiş yol tutuşu için tasarlanmıştır ve genellikle gelişmiş kontrol için düşük en-boy oranına sahip yüksek hız oranlarına sahiptir. Bu lastikler kış koşulları için üretilmemiştir.

________________________________________

 

DÖRT MEVSİM LASTİKLERİ

Dört mevsim lastikleri yıl boyunca kullanım içindir ve kar, yağmur, sıcak, soğuk vb. çoğu sürüş koşulu için tasarlanmış farklı bileşenlerden ve ayrıntılı sırt konfigürasyonlarından yararlanan bir teknoloji karışımı içerir. Bu lastikler iyi bir genel performans sunar. Çoğu yol yüzeyinde ve çoğu hava koşulunda.

________________________________________

 

SADECE YAZ İÇİN LASTİKLER

Yaz lastikleri, maksimum kuru ve ıslak yol performansı için optimize edilmiş özel bir sırt ve bileşime sahiptir. Bu özel sırt ve hamur, soğuk iklimlerde ve buzda ve karda performansı düşürecektir.

 

NOT: Araç güvenliğini, performansını ve dayanıklılığını olumsuz etkileyeceği için kış koşullarında yaz lastikleri kullanmayın. Yalnızca onaylı lastik ve tekerlek kombinasyonlarını kullanın.

 

KAR / KIŞ LASTİKLERİ

Kış lastikleri, karlı ve buzla kaplı yollarda daha fazla çekiş sağlamak için tasarlanmıştır. Buzlu veya karla kaplı yollarda sık sık sürüş bekleniyorsa, kış lastikleri takmayı düşünün. Kış lastiğinin mevcudiyeti ve doğru lastik seçimi ile ilgili ayrıntılar için bayinizle görüşün. Kış lastiklerinde, kuru yol çekişinde azalma, yol gürültüsünde artış ve daha kısa diş ömrü olabilir. Kış lastiklerine geçtikten sonra, aracın yol tutuşundaki ve frenlemesindeki değişiklikleri izleyin.

Kar / kış lastiği kullanmaya karar verirseniz:

  • Dört tekerlek pozisyonunun hepsinde aynı marka ve sırt tipi lastikler kullanın.
  • Yalnızca Orijinal Ekipman lastikleriyle aynı boyut, yük aralığı ve hız oranına sahip radyal katlı lastikleri kullanın.
  • Orijinal Ekipman lastikleri ile aynı hız sınıfına sahip kış lastikleri H, V, W, Y, X, Z ve R hız dereceli lastikler için mevcut olmayabilir. Daha düşük hız sınıfına sahip kış lastikleri seçilirse, lastiklerin maksimum hız kapasitesini asla aşmayın.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.