Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

18.10.2020
11
Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araba alacağınız zaman alacağınız kişiye aracın kaçıncı sahibi olduğunu sorun, öğrenmeye çalışın. Şase numarasından sorgulama yaptığınızda araç eğer çok kısa aralıklarla el değiştirmişse ya galericinin ya da bir al-satçının elinden geçmiştir.

Yasal değil kesinlikle suç biliyorsunuzdur yargıtay’ın kararına göre 153. Maddeye göre 1-5 yıl hapis ve idari para cezası bulunmakta. Aralarında iyi niyetli olanları tenzih ederek söylüyorum, kötü niyetli bir kişi ise al-satçı veya galericinin bunu yapması çok kolay.

Bu yüzdendir ki aracınızı alırken kaç kez el değiştirmiş bunu öğrenebilmek önemli.

Alacağınız araç ilk sahibiyse çok güzel bir şey fakat bu da çok kolay bulunan bir şey değil. Aracın servis kayıtlarına kadar isterseniz varsa verir, içiniz rahat olur en azından. Araç ne kadar az el değiştirmiş ise kilometre düşürülme ihtimaline denk gelme ihtimaliniz azalır.

Vardır illaki 20 yıllık arabanın 70-80 binde olma ihtimali fakat bunlar istisnaidir. Yılda 3-5 bin kilometre yapmak için araba almak zengin de olsan fakir de olsan çok olası bir durum değil

Fiat Egea, Fluence ya da Clio alma durumlarınız varsa özellikle kilometre durumlarına dikkat etmelisiniz. Özellikle bu araçlar şirket ya da rent a car araçları olabiliyor. Toplu halde satışa çıkarıldıkları için galerici ve al-satçıların çok uygun fiyata almaları ihtimali fazladır.

Bu alımlardan sonra niyet kötü ise kilometre düşürme işi olabilir. Vatandaş olarak kilometresi düşürülmüş aracı nasıl anlarız bu biraz dikkat biraz da tecrübe isteyen bir iş. Biraz bundan bahsedelim:

-Öncelikle alacağınız arabayı bulduğunuzda acele etmeyin. Satıcı ve alıcı olarak siz varsınız, içinize sinmesi açısından ayrıntılara dikkat edin yeter.

-Araca baktığınızda dıştan diri görünmelidir. Yorgun araba ile diri araba arasında anlayan biri için bariz farklar vardır. Bir bakışta anlayan çok kişi var emin olun. Anlamam derseniz anlayan birine göstermeniz yeterli.

-Ön camlarda ve farlarında taş işleri ve silecek izlerine bakın. Camda bulunan ufak tefek çizikler araba hakkında ipucu verir. Ayrıca camlarda sileceklerden dolayı ince bir iz görürseniz dikkatli olun. Bu hayra alamet değildir.

-Kullanan kişiye göre değişebilir fakat bir fikir verme açısından arabanın üretim yılı aynı olan muadillerinin ilanlarına bakıp ortalama bir sonuç çıkartılabilir. Arada bariz bir fark varsa şüphe edebilirsiniz. Örneğin: 2013 model bir aracın muadilleri 150 bindeyken sizin baktığınız 50 bin km. ise. Bu kesin sonuç vermez, her ne kadar tabir ayağa düşse de “garaj arabası” diye bir kavram hala var.

-Aracın koltuklarına, kapı kollarına, direksiyona ve sık kullanılmakta olan butonlara/düğmelere, sinyal kollarına ve pedalların üzerinde bulunan kauçukların yassılaşmış durumlarına dikkat edin. Vites kolu ve el frenine özellikle dikkat edin. Emniyet kemerinin tokası da yıpranma durumuna göre mandallarından belli olabilir.

-Araç muayene sorgulamasında her yıl muayeneye girmişse ticari araç olarak çalışmış olup kilometre düşürme ihtimali yüksektir. Sorgulamalar arasında kilometre farkı düşükse düşürülme ihtimali yüksektir. Örneğin iki yıl önce 150 bindeyken bugün 170 bindeyse aradaki 20 bin kilometreyi iki yılda yapması pek olası değildir. Daha fazla yapması gerekir. Normal bir kullanıcı bunun üzerine hayli hayli çıkar, araba yatan araç değilse.

-Aracın sigorta kayıtlarına baktığınızda kısa süre içerisinde sahip değiştirmiş ise kilometre düşürülme ihtimali yüksektir.

-Aracın koltuklarına, tavan kirine, bagaj kondisyonuna bakın, güneşten dolayı solma, yıpranma ve tamir görmüş yerler varsa bu da bir ihtimal.

-Aracın bazen gösterge paneli değiştirilir ve kilometresi düşer. Servis kaydı varsa problem değil ama servis harici değiştirmeler de dikkat edin. Dijital ECU’larda kilometre göstergeler kısa bir süre sonrasında gerçeğini gösterir lakin anolog ise göstermez.

120 binde aldığınız araç bir ay sonrasında 250 bin kilometreyi gösterebilir. Alacağınız arabanın akü bağlantısını bi 30 dakika kadar ayırın ve sonra takın. Kilometre saatinde değişkenliği kontrol edin/ettirin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.