Jikle Nedir? Otomatik Jikle Nasıl Çalışır?

22.01.2021
44
Jikle Nedir? Otomatik Jikle Nasıl Çalışır?

Jikle motoru soğuk haldeyken çalıştırmak için gerekli olan yakıt karışım ayarlarını yapar. Hava-yakıt karışımı çok soğuk olduğu zaman motor düzgün çalışmaz veya zaman zaman durur. Jikle çekildiğinde  ise hava-yakıt karışımını “zenginleştirir”. Jikle karbüratörün ağzında içeri giren havayı gerektiğinde  bloke eden özel bir parçadır.

Jikle plakası kapandığında altındaki vakum artar ve araç daha fazla yakıt çekmeye başlar. Zengin yakıt karışımı düşük ısılarda da yanarak motorun ısınmasını sağlar. Elle kumanda edilen jikle genelde torpidonun üzerindedir. Karbüratörün üzerindeki jikleye tel ile bağlı olup çekip iterek kumanda edilir.

Sürücü motoru çalıştırırken jikleyi kapar. Buradaki problem, sürücüler araç ısındıktan sonra jikleyi tam olarak açmayı unutur, bunun sonucunda zengin yakıt karışımı yanma odasında ve bujilerde kurum (karbon) oluşturur. Bu sorunu önlemek için otomatik jikle üretilmiştir.

Otomatik jikleler motor ısısına dayanıklıdır. Jikle valfi egzoz ısısı ile çalışan bir termostat tarafından kontrol edilir. Motor soğukken çalıştırmak için valf kapanır. Motor ısındıkça yavaş yavaş açılır. Otomatik jikledeki elektrik ısıtmalı bobin jikle valfinin kapalı olduğu zamanı kısaltmak için kullanılır.

Eğer aracınız karbüratörlüyse ve manuel jikle kolu yoksa otomatik jikle vardır. Otomatik jikleyi devreye sokmak için marşa basmadan önce gaz pedalına bir kez sonuna kadar hızlıca  basıp çekin. Sonra gaz vermeden kontağı çevirin. Aracınız yüksek devirle çalışmaya başlayacaktır. Eğer yanlışlık yapılmış ise araç çalıştığın rölanti devri çok düşük olacağından büyük bir ihtimalle  araç stop edecektir. O zaman kontağı kapatın 15 saniye kadar bekleyin tekrar gaz pedalını sonuna kadar basıp çekin (Bu işlemi hızlı bir şekilde yapmalısınız, 1 saniyenin altında yapmanız uygundur) Tekrar çalıştırmayı deneyin.

Bu yüzden eskiler hep aracınızı ısıtmadan yola çıkmayın derler. Bunun nedeni karbüratörlü araçlarda hava kelebeğinin hafif açık kalarak fakir karışım yapmasındandır.

Jikle teli ve otomatik jikle düzeni de motora soğuk havada çalıştırmada zengin karışım göndermek için tasarlanmıştır.

Jikle Teli Arızalıysa Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aracınız rölantide yüksek devirde çalışıyor ve manuel tel sonuna kadar basılı iken bu durum meydana geliyorsa sırasıyla kontrol edeceğiniz noktaları gözden geçirmelisiniz, nedir bunlar bir bakalım:

1- İlk önce basit bir yöntemle çözmeye çalışalım.  Eğer jikle telini sonuna kadar indirdiğiniz halde devir yüksekse telin takılma ihtimali vardır. Teli başladığı ilk noktadan itibaren sistemi kontrol edip sonuna kadar indiğinden emin olmalıyız. Bunu anlamanın kesin yolu hava filtresini çıkararak karbüratörün üstünde bulunan hava klapesine göz atınız. Elinizle açıklık kalıyor mu, aşırı gerginlik var mı? Kontrol edin. Bazı durumlarda telin çelik parçalarından birisi dışarı fırlar ve sistemin klapeyi tam kapamasına engel olur.

Elle teli çekerek takılıp takılmadığını kontrol edin, 1mm. Çektiğinizde aracın içindeki manuel jikle teli bir mm gitmelidir. Dengesizlik varsa problem vardır.

2-Aracınızın rölanti memesi ayarı yüksek olabilir. Bu bir vidadır ve saat yönünün tersine çevirdiğinizde vida açılma yapıp sisteme giden karışım miktarı değişir. Bunu ileri geri hassas biçimde ayarlayarak ısınmış motorda 800 d/dakika değerine getiriniz. Bu devire ayarladığınız rölanti soğuk havada tahminen 1200-1300 devir olması normal durumdur.(Araçta klima varsa ve tüm elektrikli aletleri kapatarak ayar yapmak gerekir). Vidanın bulunduğu yere sert bir cisimle çentik atabilirsiniz. Sonraki problemlerde ayarın değişip değişmediğini kontrol etmek için.

3-Yukarıdaki iki seçenek haricinde hala ayar tutmuyor ve rölantide dengesizlik varsa sisteme bir yerlerden hava girişi vardır. Bu genelde hava filtresi kenarlarından veya contasından olabilir. Bir ustaya göstermeniz gerekebilir.

4- Son olarak karbüratör temizliği de sorununuza çare olabilir. Karbüratörlü araçlar eski sistemdir fakat bakımı iyi yapıldığında bir milyon km. bile normaldir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.