İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

28.09.2020
11
İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İKİNCİ EL OTOMOBİL ALACAKLAR

Son zamanlarda ötv’nin artmasıyla birlikte insanlar ister istemez ikinci el otomobil piyasasına yönlendi. Fakat gelin görün ki fiyatlar öyle böyle artmadı. İnsanlar elindeki otomobili yatırım aracı olarak kullanmaya başladı. Bu durum uzun bir süre böyle devam edeceğe benziyor.

Haliyle böyle olunca ikinci el piyasasında zaten sıkıntılı ortamlar varken daha sıkıntılı bir hale dönüşüverdi. Bu durum insanların canını yakmaya devam ediyor.  Bu gibi durumlarda nasıl davranmamız gerektiğini ana hatlarıyla şöyle bir irdeleyelim.

Öncelikle araba almaya karar verdikten sonra hangi arabanın ihtiyacımızı karşılayacağını belirlemeliyiz. Model, marka, sedan/hatcback durumu, kaza durumları, yedek parça, servis, konfor, gelecekte elimizden çıkarma durumunda piyasa durumları vs. Haliyle bunları araştırmak bir süre alacaktır. O yüzden acele etmememiz gerekir. Yoksa geriye dönük üzülme ihtimali artacaktır.

Yakın arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan araç alma durumu yoksa bunun dışında da pek çok araba satın alma yolları da bulunmaktadır.

Çevrenizde bulunan genellikle hafta sonları belli bölgelerde kurulan araba pazarlarından araba alım-satımı yapılabilir. Direkt nokta atışıyla bire-bir satıcıyle muhatap olunup araba alınabilir. Bu konuda dikkat etmemiz gereken birkaç husus var; Bunlardan en önemlisi araba pazarına erken saatlerde gitmek, özellikle acil satıcılar tespit edilip uygun fiyata araba alınabilir. Yoksa erken saatleri kaçırırsanız galericiler siz uyanana kadar kelepir arabaları toplamış oluyor. Bazıları satıcılar piyasayı takip etmek için keyfe keder orada bulunur. Yüksek fiyat çeker, pazarlık yapmak. Bunlara dikkat etmek gerekir. Arabayı buldunuz, satıcı tarafından söylenecek şeyleri dinleyin ama yapmayın, kendi expertizinize ve ustanıza gidin bu şekilde anlaşın. Karşınızdakini tanımıyorsunuz.

Çevredeki galericileri gezip araba almak:

Bazen galericilere iyi arabalar düşüyor. Expertiz raporlarına dikkat edin. En ince ayrıntısına kadar okuyun. Fakat bunları maalesef ederinin üzerinde satmaya çalışıyorlar. İçlerinde hakkıyla bu işi yapanları tenzih ediyorum.

Malum sitelerden araba almak:

Çok geniş ve çeşitli bir yelpazeye sahip olmasıyla birlikte en karmaşık yöntem de budur. Özellikle sene 2020 olmasına rağmen “Kaparo” dolandırıcılarını halen duymaktayız. Adam elinde olmayan 1(bir) arabayı Türkiye’nin gidilmesi zor yerlerinden ilana koyup onlarca kişiden kaparo toplayabiliyor. iKesinlikle alacağınız bir araba için tanıdığınız bir kişi bile olsa kaparo vermeyin. Kişinin bir an önce hayalindeki arabaya sahip olma arzusu bazen kör edebiliyor. Hele ki fiziki olarak görmediğiniz bir araba için böyle bir şeye kalkışmak tam bir intihar yöntemi gibi. Satıcının güler yüzlülüğüne kanmayın, satıştan sonra belki de ömrünüzün sonuna kadar göremeyeceğiniz kişiye ne kadar güvenebilirsiniz ki.
Devam edecek….

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.