10 Adımda İkinci El Araba Nasıl Satın Alınır

22.10.2020
10
10 Adımda İkinci El Araba Nasıl Satın Alınır

2.el bir araba satın almak istiyorsanız, yalnız değilsiniz. İkinci el araba nasıl satın alınır gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabileceksiniz.

Özel şahıs ve bayi satışları arasında, her yıl yaklaşık 40 milyon kullanılmış araç el değiştiriyor.

Bu kadar çok seçenek varken, sizin için doğru arabayı bulmak zor olabilir. Bu yüzden, mükemmel ikinci el arabanızı bulup satın almanıza yardımcı olacak bir adım listesi oluşturduk.

 1. Arabaya Ne Kadar Ödeyebilirsiniz?
 2. Kullanılmış Araçların Hedef Listesini Oluşturun
 3. Fiyatları Kontrol Edin
 4. Bölgenizde Satılık 2.El Arabaları Bulun
 5. Araç Geçmişi Raporunu Kontrol Edin
 6. Satıcıyla İletişim Kurun
 7. Arabayı Test Sürüşü İle Kullanın
 8. Aracı Kontrol Edin
 9. İyi Bir Anlaşmada Pazarlık Yapın
 10. Evrak İşlemlerini Tamamlayın

 

Özel şahıs satıcıları, yeni araba bayileri ve ikinci el oto pazarları gibi çeşitli yerlerde iyi kullanılmış arabalar bulabilirsiniz.

1: Ne Kadar Arabayı Ödeyebilirsiniz?

Pratik bir kural: Arabanızın parasını ödemek için bir kredi alıyorsanız, araba ödemeniz eve götürme ücretinizin% 20’sinden fazla olmamalıdır. Sıkı bir bütçeye bağlı kalıyorsanız, daha da az harcamak isteyebilirsiniz. Kullanılmış arabalar zaman zaman biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyacaktır: yeni lastikler, bakım ve benzeri. Aracı aldıktan  sonra bazen hesaba katmayı unuttukları yakıt ve sigorta gibi başka sahip olma maliyetleri de vardır.

Satın almayı planladığınız araç garanti kapsamı dışındaysa, beklenmedik onarımları karşılamak için “her ihtimale karşı” bir fon ayırmak iyi bir fikir olabilir.

2: İkinci El Araçların Hedef Listesini Oluşturun

Paradan tasarruf etmek istiyorsanız, birden fazla markayı düşünün. İhtiyaçlarınızı karşılayan ve bütçenizi aşmayan üç arabanın bir listesini yapmanızı öneririz.

3: Fiyatları Kontrol Edin

Fiyatlar kısmen arabayı alacağınız yere göre değişir. 2.el arabaları galericilerden, 2.el oto pazarlarından, internet üzerinden satış yapılan yerlerden karşılaştırma yaparak bir fikir sahibi olabilirsiniz.

4: Bölgenizde Satılık 2. El Arabaları Bulun

Hedef listenizi oluşturmaya başlamak için kolay bir yer olarak bölgenizde bulunan oto alım satım pazarlarını gezebilirsiniz.  Zaman kazanmak için belirtilen diğer kullanılmış araba pazarlarının web sitelerini kullanın.

5: Araç Geçmişi Raporunu Kontrol Edin

Arabayı, geçmişine kefil olabilecek yakın bir arkadaşınızdan veya aile üyesinden satın almadığınız sürece, bir araç geçmişi raporu almayı planlayın. Bu erken adım çok önemlidir. Baktığınız arabanın kötü bir geçmiş raporu varsa, ne kadar erken bilirseniz o kadar iyi olur.

6: Satıcıyla İletişim Kurun

İyi bir potansiyel araba bulduğunuzda, onu görmek için dışarı çıkmayın. Önce satıcıyı arayın. Bu adım, satıcıyla bir ilişki kurmanın ve araç hakkındaki bilgileri doğrulamanın mükemmel bir yoludur. Özel şahıs satıcılarına neden bir arabayı sattıklarını veya mekanik sorunları olup olmadığını sorabilirsiniz. Ve bir bayiden satın alıyorsanız, arabanın hala stokta olmasını sağlamanın en iyi yolu bir telefon görüşmesi veya mesajdır.

Bazen satıcı, arabayı satın alma kararınızı değiştirebilecek reklamda olmayan bir şeyden bahsedecektir. Daha derine inmek istiyorsanız, kullanılmış araba anketimiz ne sormanız gerektiğine dair iyi bir hatırlatıcıdır. Listemizdeki son sorunun aracın fiyatını sorduğunu fark edeceksiniz. Birçoğu arabayı görmeden önce bile pazarlık yapmaya cazip gelse de, beklemek daha iyidir. Gördüğünüzde, teklifinizi durumuna bağlayabilirsiniz.

İşler iyi giderse, arabayı test etmek için bir randevu ayarlayın. Mümkünse gündüz saatlerinde yapın. Bu, arabanın durumunu görmeyi kolaylaştırır.

7: Arabayı Test Sürüşüyle Deneyin

Kullanılmış bir arabayı test etmek, bunun sizin için doğru araba markası ve modeli olup olmadığını anlamanın en iyi yoludur. Aynı zamanda bu arabanın durumunu değerlendirmenin de iyi bir yolu. İşte kontrol etmeniz gereken bazı şeyler:

 • Eğilmeden veya kafanızı vurmadan arabaya binmek ve inmek kolay mı?
 • Yeterli baş mesafesi, kalça ve diz mesafesi var mı? Arka koltuktaki boşluğu da kontrol etmeyi unutmayın.
 • Sürüş pozisyonu rahat mı? Çok alçak mı, çok yüksek mi yoksa tam arabada mı oturuyorsunuz? Daha iyi oturması için direksiyon simidini eğebilir veya ayarlama yapabilir misiniz?
 • Koltuklar rahat mı? Kolayca ayarlanabilirler mi? Sürücü için bel desteği ayarı var mı? Ön koltuktaki yolcu nasıl?
 • Motor kontrol ışığı yanıyor mu? Eğer öyleyse, satın almadan önce bu sorunu kontrol ettirin.
 • Görünürlük nasıl? Dikiz aynasını ve yan aynaları kontrol edin. Olası kör noktaları arayın.
 • Burnunuzu kullanın. Gaz, yanan yağ veya herhangi bir şey kokusu alıyor musunuz?
 • Lastikleri kontrol edin. Kaç yaşındalar? Dişleri yeterli mi, yanak kalınlıkları vs.
 • Frenler nasıl? Arabayı durdurma işini yapıyorlar mı? Gıcırdıyorlar mı?
 • Kaputu açın. Bir şeylerin yanlış görünüp görünmediğini görmek için arabalar hakkında çok şey bilmenize gerek yok. Bir şey sızıyorsa, buharlaşıyorsa veya yağla kaplıysa, soru sorma zamanı.
 • Klima soğuk mu çalışıyor? Farlar, fren lambaları ve sinyal lambaları çalışıyor mu? Emin olmak için onları test edin.

Test sürüşünden sonra, sahibine veya bayiye servis kayıtlarını görüp göremediğinizi sorun. Bunlar, aracın planlanmış bakımının zamanında gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini size gösterecektir.

8: Arabayı Kontrol Edin

Arabayı beğendiyseniz, satın almadan önce bir tamirciye muayene ettirmeyi düşünün. Bir tamirciniz yoksa internet üzerinden araba sahiplerinin yorumlarını okuyun.

Aracına güvenen satıcı muhtemelen bunu çok fazla direnç göstermeden yapmanıza izin verecektir.

9: İyi Bir Anlaşmada Pazarlık Yapın

 • Arabayı almak için ne kadar harcayacağınıza önceden karar verin.
 • Maksimum fiyatınızdan daha düşük bir açılış teklifi yapın.
 • Siz ve satıcı size iyi gelen ve ödenen ortalama fiyata yakın bir fiyata ulaşırsanız, muhtemelen iyi durumdasınızdır.
 • Ve unutmayın, diğer taraftaki insanlar da – bu onların işi olsa bile – pazarlık etmekten hoşlanmazlar.

10: Evrak İşlerini Tamamlayın

Bir bayide iseniz, sözleşmeyi finans ve sigorta ofisinde imzalayacaksınız. Orada, muhtemelen garanti, hırsızlık önleme cihazları, ön ödemeli hizmet planları veya yapı koruması gibi ek öğeler sunulacaktır.

Sahibinden araba satın alıyorsanız, satıcının unvanı ve kaydı size uygun şekilde aktardığından emin olun. Satış sonrası zorluklardan kaçınmak için anlaşmayı doğru şekilde kapatmak önemlidir. Para el değiştirmeden önce, unvanı isteyin ve satıcının bunu size imzalamasını sağlayın. Mümkünse, arabayı satın almanız durumunda sorumlu olacağınız vadesi geçmiş kayıt ücreti olmadığından emin olmak için yerel motorlu taşıtlar departmanınıza danışın. İster bir bayiden ister özel bir partiden satın alıyor olun, arabayı sürmeden önce sigortanız olduğundan emin olun.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.