Araba Sürmeyi Öğrenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

21.10.2020
20
Araba Sürmeyi Öğrenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 

Araba sürmeyi öğrenmek çoğu kişi için heyecan verici bir şeydir. Tek başına araç kullanma ve istediğiniz yere, istediğiniz zaman gitme özgürlüğüne sahip olma olasılığı, sürüş kariyerimizin öğrenme kısmına coşkuyla yaklaşmamıza yardımcı olan kışkırtıcı bir fikirdir.

 

Kendinden emin ve güvenli bir şekilde direksiyona geçmeden ve araba kullanmayı öğrenme sürecine başlamadan önce, bireysel öğrenme eğrisine yardımcı olmak için önceden yapabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz birçok şey var. Arabalar, işlevleri, temel trafik durumları, yol işaretleri vs. ile yolculuğa başlamak için mükemmel araçlardır.

Bu yazıda, aracı sürmeye başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyleri özetleyeceğiz.

 

DOĞRU TUTUM

Araçların mekanik iç işleyişine ve bunların nasıl çalıştığına dair sağlam ve temel bir anlayışa sahip olmanın kritik önem taşır; sürüş öğrenmenin her zaman, istekleri olan yetkin ve istekli bir sürücüyle başlar.

“Yeni sürücüler yapıcı / düzeltici geribildirimi kabul etmeye istekli olarak gelmeli ve sürüşün bir ayrıcalık olduğunu tamamen kabul etmelidir” Sürücü eğitimi alanlar alışkın olmadıkları yeni ve farklı sürüş yöntemlerini denemeye açık olmalılar ve öz farkındalığa sahip olmalıdırlar; bu, sürüş sırasında güvenliğin öneminin farkına varmak için çok önemlidir. Tüm başarılı yeni sürücülerin iki ortak özelliği vardır: hem zihinsel hem de fiziksel olarak hazır olmak.

Sürüş dersleri ve yolun karmaşıklığı ile yeni sürücüler de hata yapmaya hazırlıklı olmalıdır. Önemli olan bununla başa çıkabilmektir. Sabırlı veya yeni sürücülere anlayış göstermeyen diğer yol kullanıcıları için hazırlıklı olun ve basitten karmaşığa beceriler geliştirmek için kendinize uygun zamanı tanıyın.

 

TEMEL ARAÇ, MOTOR VE ŞANZIMAN BİLGİSİ

Bir arabayı ne yapar? Motor ve şanzıman, doğru! Aracınızın çalışan ve entegre parçalarının işlevleri ve çalışması hakkında temel bilgilere sahip olmak, makineyi çalıştırmadan önce kendinizi makineye alıştırmanın iyi bir yoludur.

Otomatik bir şanzımana sahipseniz, örneğin, ne zaman ve nasıl vites değiştireceğinizi bilmek, yalnızca gitmenize izin vermeyecek, aynı zamanda şanzımanınızın ve motorunuzun kırılganlığına ve onarım potansiyeline de ışık tutacak temel bir beceridir. . Vites değiştirme özelliğine sahipseniz, trafikte ne zaman güvenli ve verimli bir şekilde vites küçültebileceğinizi bilmek büyük bir beceridir ve ayrıca, manuel bir şanzımana sahipseniz debriyaj, volan ve motor arasındaki karmaşık ilişkiyi bilmek vitesleri çok fazla sıkmadan sürmeniz gereken kas hafızasını çevirmeye yardımcı olabilecek bilgilerdir.

Bu bilgi bazı rakamları da kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Aracınızın ne kadar güce sahip olduğunu ve bu gücün teslimi açısından ne beklemeniz gerektiğini bilmeniz son derece önemlidir; bazen yeni bir sürücüyü şaşırtabilirsiniz, bu nedenle motorunuz ve şanzımanınız hakkında biraz bilgi sahibi olmak bir sürücü için avantajdır.

 

GÖSTERGELER VE ÖZELLİKLER

Artık aracın mekaniğini ve gücünü tanıyarak kendisine saygılarınızı sunduğunuza göre, bu araç hakkındaki bilginizi geliştirmek için mükemmel bir zaman. Gösterge panelinde yolunuzu bilmek, aracı güvenli bir şekilde kullanmak ve çalıştırmak için çok önemlidir.

Gösterge panelini tanımak için kendinize uygun zamanı verin; takometre ve hız göstergesi, dönüş sinyali yerleşimi, ışıklar, elektrikli ayna ve koltuk kontrolleri, ısıtmalı koltuklar, klima, buz çözme ve yağ sıcaklığı, yakıt göstergesi, kapı aralık bildirimleri vb. gibi tüm geçerli motor ışıkları ve uyarıları.

Bu göstergeler ve özellikler, aracınızın sizinle iletişim kurma yoludur ve diğer sürücülerle iletişim kurmanıza olanak tanır. Tüm bu göstergeler, bildirimler, ışıklar ve uyarılar, bilgili ve kendinden emin bir sürücü olma yolunda sistemi ve hareketli parçaları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

AKSESUARLAR

Aracınızın içinde, oldukça yeni araçlarda bulunan pek çok modern sürücü yardımcısı olabilir – baş üstü ekranlar, otomatik şeritten ayrılma uyarıları, kör nokta monitörleri, farlar, ısıtmalı / soğutmalı koltuklar, hafızaya göre ayarlanmış koltuklar vb. daha lüks, daha zevkli ve bazen daha kolay bir sürüş deneyimi yaşar ve tanımak zaman alabilir.

Kendinize mükemmel sürüş konumunu, ideal direksiyon simidi konumunu bulmak için araba yolunda veya park yerinde biraz mola verin. Aksesuarları tanıyın.

Bunların hiçbiri nasıl sürüleceğini öğrenmenin ayrılmaz bir parçası olmasa da, araç düğmelerinizin ve anahtarlarınızın özelliklerine ve konumlarına alışmanıza yardımcı olur ve yolda ilerlerken kafa karışıklığını ortadan kaldırır. Her şeyin vaktinden önce nerede olduğunu bilmek, gözlerinizi ve dikkatinizi yolda tutmanızı sağlayacaktır.

 

TEMEL BAKIM

Bir lastik basınç göstergesini okuyabilme, bir lastiği değiştirebilme, aracınızdaki yağı ne zaman / nasıl değiştireceğinizi bilmek, yıkama sıvısı haznesini doldurma veya arabanızı nasıl yeniden çalıştırmayı bilmek aracınızın  en iyi durumda çalışmasını sağlar ve yardım için bir sonraki benzin istasyonuna veya servis merkezine gitmeden sürüşe odaklanmanıza olanak tanır.

 

YOL İŞARETLERİ VE TEMEL TRAFİK FONKSİYONLARI

Bir arabanın direksiyonuna geçmeden önce öğrenebileceğiniz en önemli bilgilerden bazıları yolun temel kurallarıdır. Yeni sürücülerin iyi bir yol kuralları anlayışına sahip olması gerekir; Dur ve dönüş işaretleri gibi daha belirgin olanlardan köşeli çift ayraçlara, yuvarlak görgü kurallarına, kavşaklara ve tüm yol duraklarına, şehir içi kavşaklara, vb. Tüm bu benzersiz işaretler ve trafik durumları, sabır, disiplin, güven ve güvenlik gerektirir. Tüm bunlar başarıyı artıran faktörlerdir.

Ebeveyniniz, vasiniz veya bir süre önce ehliyetini almış güvenilir bir arkadaşınızla rahat bir öğrenme yolculuğuna çıkmayı düşünün. Bu deneyim, soru sormanıza ve deneyimli ve güvenli sürücülerin trafik senaryolarında nasıl yürüdüğünü ilk elden görmenize olanak tanır. Gördüğünüz işaretleri sorun, yaya durakları hakkında bilgi alın, sürücünün aynalarını ve kör noktalarını ne zaman ve nerede kontrol ettiğini dikkatlice izleyin, vb. Tüm bu temel işlevler, araba kullanmayı öğrenmenin bir parçasıdır ve ne zaman ve nasıl kullanılacağına dair iyi bir fikirdir. Bu bilgi, araba sürmeyi öğrenme yolunda büyük bir basamaktır.

 

Araç kullanmayı öğrenmek eğlenceli ve canlandırıcı bir süreç olabilir, özellikle de sürüş sürecini ve bir motorlu taşıt kullanmanın getirdiği tüm incelikleri öğrenmek için zaman ayırdığınızda.

Son olarak, aracınıza her zaman saygı duymayı unutmayın. Sürüş sırasında güvenlik ve bilgi için birbirine güvenen birçok insan var. Özel aracınız, onu kullanmak için neyin gerekli olduğu ve en iyi şekilde nasıl ilerleyeceğinizi öğrenmek için zaman ayırın. Araba kullanmayı öğrenmek, zaman, deneyim ve anlayış gerektiren gerçek bir süreçtir. Keyifli Sürüşler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.