Debriyaj Arızaları Nelerdir?

15.10.2020
17
Debriyaj Arızaları Nelerdir?

Debriyaj Kaçırma Nedir?

Birçok kişi farklı şekillerde söylese de meydana gelen durum aynıdır. Gittiğiniz oto sanayilerde kavramanın, baskı balatanın ve debriyajın aynı anlamda kullanıldığını görürsünüz. Ustadan ustaya değişir söylemler fakat bahsettikleri şey aynıdır aslında. Aracınızı yokuşlarda kaldırmaya çalıştığınızda aracınız kalkış için zorlanıyorsa motor dönüyor fakat aracınız ilerlemiyorsa kavrama kaçırıyordur.

Yani yokuştayken kavrama kaçırdığında, araçta titreşim veya motor devri düşmezken araç hareket etmememe durumu, aracınız geri kaçıyorsa, balata sıyırmasıyla birlikte yanık kokusu sarıyorsa ortalığı bu durumlar kavramanın kaçırdığını göstermektedir.

Kavramanın kaçırma durumunu bir testle anlayabiliriz. Bu aynı zamanda baskı-balata testi de denir. Aracımız dururken el frenini çekeriz aracımızı 3-4-5. Viteslerden birisine takarız. Motorun devrini biraz artırarak ayağımızı debriyajdan yavaşça çekip aracımızı hareket ettirmeye çalışırız.

Eğer ki ayağımızı debriyajdan çekerken motorun devri düşüyor motor stop etmeye çalışıyorsa baskı-balatamız sağlamdır. Eğer ki ayağımızı debriyajdan çektiğimizde motorun devri düşmüyor, aracımız stop etmeye çalışmıyorsa geçmiş olsun, baskı-balata kaçırıyor.

 

Aracımıza yokuş yukarı çıkarken 2. Ve 3. Viteste aniden gaz verdiğimizde motorun devri artıyor fakat hızlanma olmuyorsa kavramamız yine kaçırıyordur.

Aracımızın debriyaj pedalı olduğundan yukarıda kavramaya başlamışsa ufak ufak kavrama kaçırmaya başlamış demektir.

 

Baskı Balatanın Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

Baskı balatanın kaçırmasının en büyük sebebi, aracımızın debriyaş balatasının eskimiş, aşınmış veya bitmiş olmasıdır. Balatanızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Aniden bir gece vakti ıssız bir yerde yolda kalabilirsiniz. Değişimlerde balatayla beraber balatayı volana bastıran baskı diskinin de değişmesi gerekmektedir. Bunlar set halinde satılır.

Debriyaj balatasının yağlanma durumunda da balata değiştirilmelidir. Yağlanmaya sebep olan neden araştırılıp bulunmalıdır. Genellikle şanzuman ve krank keçesi tarafından yağlanma durumlarına rastlanır.

Debriyaj pedalının boşluk ayarının yanlış yapılması sonucu bozulmadan da kaçırma olabilir. Aracınızın debriyaj pedalına basmadığınız halde sanki basıyormuşçasına debriyaj bilyesi baskı plakasındaki ayırma parmaklarına baskı yapar. Böylece balatayı volana iten kuvvet azalır ve kavrama kısmen ayrılmış olur.

Balata volanla beraber dönmesi gerektiği halde hafif baskı sebebiyle volanın üzerinden kayma ya da sürtme yaparak çalışır ve debriyajın kaçırmasına sebep olur. Balata aşırı şekilde ısınır yer yer yanma görülür. Acilen değiştirilmesi gerekir.

Baskı plakasının baskı yayları aşınmış olabilir, baskı parmaklarının eğilme, kırılması durumları olabilir. Baskı balata set halinde değiştirilmelidir.

Önemli Not: Baskı balatanızı değiştirirken volan yüzeyini kontrol edin. Eğer ki çizik, bombeler varsa muhakkak taşlamaya göndermelisiniz. Çatlak veya kırık olması durumunda hiç riske girmeyip volan da değiştirilirse iyi olur. Çünkü bozuk yüzey kısa süre debriyajı sıkıntıya sokar, sonra size daha fazla maliyet getirebilir.

Debriyaj pedalının serbest bir şekilde çalışmaması durumunda ise mekanik bağlantısında tutukluk olduğunun göstergesidir. Geri getirme yayları yerinden çıkmış, kopmuş veya eskimiş olabilir. Pedalın hareketini sağlayan bağlantı elemanlarında kullanılan plastik kauçuk burçları kontrol edin, kırılmışsa ya da bozulmuşsa değişmesi gerekir.

Kurumuş ya da yağsız kalmışsa gres veya Sae 10 nolu yağ ile yağlayın. Pedalın serbest çalışmama durumunda pedal tam olarak yukarı gelmez ve debriyaj kaçırması kısmi olarak da olsa meydana gelir balatayı aşındırır. Debriyajın telli ve hidrolik olması durumu değiştirmez.
Motor bağlantı kulaklarında kopma ya da gevşeme varsa kavrama kaçırabilir.

Motor kulakları , motoru aracı gövdesine bağlayan kauçuk ve cıvatalı parçalar olup bu parçaların bozulması motorun pozisyonunu değiştirir. Motor –volan ve kavrama merkezlenmiş olarak bir eksen üzerinde çalışır. Bozuk ya da kopan motor kulakları sebebiyle motorun konumu kayarsa debriyaj kaçırır.

Debriyaj Balatasının Aşınması Nasıl Anlaşılır?

Balata aşındığı zaman yani incelik çok az kaldığında debriyaj kaçırır. Böylelikle balata daha çabuk aşınır.

Debriyaj Balatasının Kısa Sürede Aşınmasının Sebepleri Nelerdir?

 

  1. Eğer ki ayağımızı sürekli debriyaj pedalının üzerinde tutarsak ki bunu alışkanlık haline getiriyoruz çoğu zaman; Bu kavramanın kaçırmasına ve böylelikle balatanın aşınmasına sebep olur.
  2. Aracı sürekli dur kalk şeklinde kullanmak ve sıkışık trafik trafikte araç kullanmak.
  3. Aracı agresif-spor sürüş tarzında kullanmak, sık sık hızlanma ve fren yapmak.
  4. Vitesleri çok sert bir şekilde değiştirmek.
  5. Aracı patinaj yaptırarak kaldırmak, yokuşta aracı kaldırırken debriyajı uzun süre kullanmak, hafif yokuşlarda yarım kavrama pozisyonunda aracı bekletmek
  6. Volanın yüzeyinde bulunan pürüz, çatlak ve çapaklar balata sürtünürken aşınmayı artırır.
  7. Balatalı diskin çarpık olması, baskı plakasının çarpık halde olması.
  8. Baskı plakasındaki baskı yaylarının zayıflaması. Bu şekilde balata volana kuvvetini veremeyecek baskı yeterli olmayacak balata kaçıracaktır. Böyle de balata kısa sürede aşınır.
  9. Pedal bağlantılarında gevşeklik ve pedal boşluk ayarının düzgün bir şekilde yapılmaması.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.