Araçlarda Kış Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

02.10.2020
15
Araçlarda Kış Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

ARAÇLARDA KIŞ ÖNCESİ HAZIRLIKLAR

Aracınız için kış öncesinde bir takım hazırlıklar yapılması gerekebilir. Bu hazırlıkları yaptığınızda yolda kalma ihtimaliniz azalır herhangi aksi durumda sizi o anda kurtaracak çözümler sunar.

Antifriz Değişimi

Antifriz kışın motor suyunu donma olaylarına karşı koruma görevi yapar. Bunun haricinde soğutma sistemini paslanmaya karşı korur, korozyon oluşumunu engeller. Yazın harareti önler. Soğutma sisteminin patlamasını engeller. Antifrizi aracınıza ekledikten sonra aracınızı birkaç gün gözlemleyin bazı araçlar antifrize alışık olmadığından sistemin zayıf noktalarından patlayıp sızma yapabilir ve suyu tahliye eder. Antifrizi koyduktan sonra sık sık kontrol edin, alt kısma eğilip bakın damlama olup olmadığını kontrol edin.
Antifiriz bulunduğunuz bölgeye göre derecesi farklıdır, ölçülür ve bu şekilde eklenir. Her aracın antifirizi farklı olduğundan aracınızın kullanma talimatında hangi renk antifriz kullanılacaksa onu kullanın.

Akü Bakımı

Kış hazırlıkları öncesinden sorun çıkarması muhtemel durumlardan biri akünün bitmesi olabilir. Aküler aniden biter ve bittiği yerde aracınız kalır. Kış öncesi mutlaka akünüzü ölçtürmelisiniz. Akünün garanti süresi genelde 2 yıldır. Bu süre sonunda ölçümleriniz ihmal etmeyin. Soğuk havada çalışmayan bir motor sonrası birkaç marş sonrasında akünüz bitebilir. Akü alacaksanız özellikle yeni üretim tarihli olmasına dikkat ediniz. Piyasada güven sağlamış aküleri tercih ediniz. Akü bittiğinde çok zor durumda kalmadıkça  aracınızı ittirerek çalıştırmayın, trigger kayışı kopabilir, katalizöre yakıt dolup geri dönülmez hasarlar verebilir, enjeksiyon sistemine kalıcı hasarlar verebilir.
akü ömrünü tamamlamak üzereyse kış gelmeden akünüzü değiştirin. Aküsü bitmiş bir arabayı ittiterek çalıştırmaya kalkmayın. Triger kopabilir, katalizöre yakıt dolup kalıcı hasarlar verebilir.

Lastikler

Ticari araçlarda kış lastiği uygulaması olduğundan bu konuda hem kendi güvenliğiniz açısından hem maddi açıdan zarar görmemek adına dikkatli olun. 1 Aralık 2020 ve 1 Nisan 2020 tarihleri arasından dört aylık bir sürede A yetki belgesi bulunan araçların kış lastiği takmaları mecburidir.

A yetki belgesine sahip araçlar; Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller olarak geçer. 2020 yılı için kış lastiği cezası 766 TL‘dir. (Karayolları trafik kanunu, Madde 65/A).

Ayrıca kanunlara göre ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirmeleri şartıyla en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilmektedir.. Kesilen ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim uygulanır: 574,50 TL ödenir. Ceza puanı ise 10’dur.

Lastiklerinizi çapraz takın:

Lastikleriniz yeni bile olsa çapraz değiştirme yapın. Ön arka lastiği, arka sola; ön sol lastiği arka sağa şeklinde. Alt düzenin ayarsız olması sonucunda lastikleriniz aşınma yapar ve lastiklerin yol tutuşu azalır. Bunu çapraz değişim yaparak önleyebilirsiniz.

Lastik hamuruna dikkat edin. Diş derinliği uygun olsa bile yolda tutuşu problemli olabilir. Lastikleri değiştirdikten birkaç gün sonra bijonları tekrardan sıkın.

Cam Suyu

Camlar yağışlı havalarda hayati önem taşır . Bu sebepten cam temizleme sistemi sürekli aktif olmalıdır. Kışın özellikle cam fıskiyeleri ve sistemin boruları donmakta ve donma sonucunda yanınızdan geçen bir aracın aracınızın camına doğru attığı kirli suları temizlemek işi zor olur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kendinizi aracınızı kenara çekip aracınızın camını bez yardımıyla siliyor bulabilirsiniz. Bu sebepten antifriziniz karışımlı bir cam suyu tercih etmelisiniz. Suyun donmaması için arada sırada sistemi çalıştırın.

Silecek süpürgeleri bir müddet sonra yıpranmaya ve işlevini yitirmeye başlar. Varsa böyle bir durum yenisiyle değiştirin.

Kalorifer bakımlarınızı zamanında yaptırın. Sıcak hava üfleyip üflemediğini kontrol edin. Kaloriferi açtıktan sonra paspas altlarında ıslaklık olup olmadığını kontrol edin. Bazı araçlarda bulunan sıcaklık ayarını yapan klape motoru yazın kullanılmadığı için ve bununla birlikte gaz pedalının olduğu yerde yani toz alan bölgede olduğundan sıkışır ve kaloriferin sıcağa geçmesini engeller. Bir yıldız tornavida ve wd 40 ile yapılacak bir işlem ile sorun halledilebilir.

Arka cam rezistanslarınızı da kışa girmeden kontrol edin. Genellikle sigorta ve röle kaynaklı arızalar çıkabilir. Arka camın bir kısmı ısınmayabilir. Sebebi camda bulunan rezistansların kopması olabilir. Uygun yerlerde tamirini yaptırabilirsiniz. Hiç elektrik gelmiyorsa sorun sigortadan kaynaklanabilir.

Havalar soğuduğunda kapılarda ve bagajda bulunan fitillere vazelin sürmelisiniz. Bunu ayda 3-4 kere yapsanız yeterlidir.

Ön ve arka sis lambalarını kontrol ediniz. Sisli olmayan yollarda sis lambalarını kullanmak çok tehlikeli olmaktadır. Arkanızdan gelen araç sizin fren yaptığınızı düşünebilir. Peşinizden gelen sürücünün gözünü alabilir. Bu da size arkanızdan vurmasına sebep olabilir.

Sileceklerin alt kısmında bulunan yağmur kanallarının açık olması gerekmektedir. Tıkanmalara karşı temizliğini yapınız yoksa içeriye su girer ve buğulanmaya sebep olur.

Frenlerinizi kontrol ettirin. Ayarsız frenler kontrolün sizden çıkmasına sebep olup savrulmaya sebebiyet verebilir. Fren lambalarında sigorta atma durumları olduğundan fren lambalarının yanmasından emin olunuz. Yanınıza birini alarak kontrolünü arkadan yanıp yanmadığını kontrol ediniz.

Motor yağını kış şartlarına uyacak şekilde değiştirin. Kaliteli motor yağı kullanın.

Aracınızda ayrıca aşağıdaki malzemeleri mutlaka bulundurun

– Akü takviye kablosu
– Zincir
– Takoz
– Çekme halatı
– Buz kazıyıcı
– Sprey tarzı buz çözücü
– Bir çift eldiven
– Yedek silecek süpürgesi
– İki adet battaniye
– Uzun yolculuklara çıkacaksanız eğer kısa zamanda bozulmayacak yiyecek ve suları tercih ediniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.