Araçlarda Gaz Yememe, Gaz Kesme Neden Olur?

07.01.2021
31
Araçlarda Gaz Yememe, Gaz Kesme Neden Olur?

Arabada gaz yememe, gaz kesme, aracın teklemesi, olarak bildiğimiz durumlar araçta bulunan birkaç sistem ile alakalıdır. Bunlar; ateşleme, yakıt ve filtre, supap ve eksantrik ayarları, egzoz ve katalizör sistemleridir. Bu dört sistemden birinde meydana gelebilecek sorunlar aracın gaz yememesine yol açabilir. Peki nedir bunlar gelin bir inceleyelim:

1-Araçta bulunan Gaz Kelebek Adaptasyonu:

Ateşleme sistemi elektronik olan araçlar, gaz kelebeği adaptasyonunun ayarının bozulması durumunda tekleme ve gaz yememe durumu meydana gelir. Kirlenme ve kurum tutması da özellikle LPG’li ve benzinli araçlarda bu probleme sebep olmaktadır.

2-Rölanti Valf’i (Motoru):

Rölanti motorunda meydana gelen arızalar benzinli araçların gaz yememesi ve teklemesinin en büyük nedenlerindendir. Bu parçanın baktırılması sorunu çözebilir.

3-Katalitik Konvektör (Dönüştürücü) Aksamaları:

Bu problem, katalitik konvektör’ün içinin tıkanması ya da dağılması nedenleriyle araç ürettiği atık gazı dışarı atamaz ve  motorun çalışma dengesinin bozulmasına sebep olur. Dizel araçlar bu problem daha görülür ve gaz yememe sorunuyla karşılaşılır.

3-Buji Kablosu ile Bujiler:

Aracın teklemesi ile sonuçlanan bir problem de ateşlemede oluşan arızalardır. Yakıtın yanma odasına alınması ancak bir türlü orada yakılamamasıyla çiğ gaz atımı meydana gelir ve bu da açık hava filtresinde geri tepmenin oluşmasına hatta egzoz patlamasına kadar gider.

4-Enjektör Sorunları:

Benzin enjektörleri, LPG enjektörleri ve dizel mazot enjektörlerinde tıkanmalar ve arızaların meydana gelmesi, araca gerekli olan yakıtın, yanma odalarına yeterli miktarda  ulaşmaması, buna bağlı olarak arabanın boğulması ve gaz yememesine sebep olacaktır.

5-Ateşleme Bobini:

Ateşleme bobininde bir problem olduğu takdirde yanma odasına ulaşan yakıt, burada yanmadan dışarı atılır ve aracın gaz yememesi sorunu ortaya çıkar. Ateşleme bobininde arıza var ise araç bakıma girdiği zaman bu parçanın da kontrol edilmesi gerekir. Her 70-150 bin kilometrede bir yenisiyle değiştirilmelidir.

 

5-Filtre Tıkanıklığı:

 

Aracın bir diğer gaz yememe sebebi de yakıt gereksiniminin sağlanamamasına ve aracın fakir karışım sorunu ile karşılaşmasına neden olan, araçlardaki LPG filtresi ve yakıt filtresinin tıkanması sorunudur.

7-Pompa Ve Basınç Problemleri:

Araçlardaki yakıt pompa bar değeri belli bir seviyenin altına düştüğünde benzin pompası ya da mazot pompasında bir arıza meydana gelebilir. Bu durumda basınç eksikliği sebebiyle yakıt gelse bile yeterince basınçlı gelmemesinden dolayı meydana gelen sorunlar aracın gaz yememe, teklemesine sebep olur.

8-Akü Sorunları:

Her arabanın, çalıştırılabilmesi için azami miktarda elektrik akımına ihtiyaç vardır. Şarj fakirliği ve şarj dinamosu arızasından dolayı araçlar tekleyebilir veya gaz yemeyebilir.

9- Ekzoz Sorunları

 

Araçlarda bulunan ekzoz patlamasından dolayı motora gaz yerine hava akışı girişi olur bu sebepten dolayı araçta gaz yememe, tekleme sorunu meydana gelebilir.

10- Fren Sensörü (Müşürü) ve Debriyaj Sensörü(Müşürü) Sorunları

 

Fren sensörü ve debriyaj sensörü arızalı ise araç frene ve debriyaja basıldığını algılar ve bu yüzden anlık gaz kesmeleri yaşanabilir. Bu durumda fren müşürü ve debriyaj müşürü değiştirilirse sorun ortadan kalkabilir.

11- Gaz Pedalı Sorunları

 

Gaz pedalında bulunan Flex bantın üzerindeki sensörün arızalanması, yırtılması sonucu gaz verdiğinizde komut beyine iletilmez. Bu durumda gaz kesme, gaz yememe sorunu meydana gelir.

 

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.