Araçlarda Bulunan Sigortalar

22.10.2020
12
Araçlarda Bulunan Sigortalar

Araçtaki Sigortalar Nelerdir?

Arabalar, modern ekipmanların karmaşık parçalarıdır. Ve bu çağdaki çoğu araba çeşitli ekstralarla birlikte gelir. Yeni arabaların, farklı işlevleri ve çarpışma güvenlik verilerini izlemek için bilgisayar içermesi bile gerekiyor. Arabalar her türlü farklı elektrik sistemini içerdiğinden, tıpkı evler gibi bir sigorta kutusu içerirler.

Araçlarda Sigorta Kutuları Nerede Bulunur?

Sigorta kutuları farklı araçlarda farklı yerlere yerleştirilmiştir. Bazıları kapı çerçevesinin iç tarafındaki direksiyon simidinin yanına yerleştirilmiştir. Diğer otomobiller, sigorta kutusunu motora yerleştirir, böylece kaput yukarıdayken ona ulaşabilirsiniz. Bazı araçlarda sigortalar bagajda bile olabilir. Aracınızda sigorta kutusunun nerede olduğunu bilmek önemlidir.

Sigortalar neden önemlidir? Sigortalar, bir aracın elektrik sisteminin büyük bir kısmını kontrol eder. İçerideki göstergelerden farlara kadar, sigortalar otomobilin yaptığı birçok şeyde rol oynuyor.

Bir sigorta patladığında, araca çeşitli şekillerde zarar verebilir. Bir sigorta atarsa, ışığın sönmesine neden olabilir. Örneğin, bir sigorta bir dönüş sinyal lambasını söndürebilir. Anahtar, bir sigorta attığında, arabanızın ışığın söndüğünü algılayamayacaktır. Çoğu arabada, dönüş sinyalinizin normalden çok daha hızlı yanıp sönmesi gibi ışıklar söndüğünde sizi uyaracak özellikler vardır. Ancak bazen sigortalar attığında bu özelliği atlarlar.

Atmış bir sigortayla ilgili bir başka sorun da, kontrol edilmezse bazen arabanın diğer kısımlarında sorunlara neden olabilmeleridir. Atmış bir sigorta gözetimsiz bırakılırsa, bazen tüm kutunun yanmasına neden olabilir. Bu yaygın bir senaryo değil ama olabilir.

Bunlar büyük problemler gibi görünmeyebilir, ancak diğer koşullarla birlikte ciddi olabilir. Gece geç saatte araba kullandığınızı ve birkaç hafta önce dönüş sinyali sigortası attığı için arabanızın tüm ışıklarının söndüğünü hayal edin. Bunlar olabilir.

Sürüş Sırasında Hazırlık

Ne yapılabilir?  Sigortalar, kolayca kontrol edilebilen sıvılar veya lastikler gibi aracın diğer parçaları gibi değildir. Sigorta kutusunun bulunması ve erişilmesi kolay olsa bile, orada neler olduğunu söylemek zor olabilir. Sigortalar, gerildiğinde kırılan veya patlayan küçük tel parçalarıdır.  Bu, içlerinden geçen devreyi bozar. Bir sigortanın atıp atmadığını kontrol etmenin en kolay yolu, sigortayı çalışan başka bir sigortayla karşılaştırmaktır. İçindeki minik tel artık sağlam bir ip olarak bağlanmadığında patlayıp patlamadığını anlayabilirsiniz.

Sigortalara bakarken, sigorta kutusunun içinde bulunan tabloya göre hangi sigortanın hangi parçaya gittiğini anlayabilirsiniz. Sigortaları kontrol ederseniz, incelediğiniz parça için doğru olana sahip olduğunuzdan emin olun. Birçok sigorta kutusu, bazılarının atması durumunda kullanılabilecek yedek sigortalar içerir.

Son olarak, sigortalarınızın iyi çalışır durumda olduğundan emin olmanın en kolay yolu, aracınızı saygın bir oto tamircisine götürmektir. Bunlardan herhangi birini kendi başınıza yapmak riskli olabilir, ancak acil bir durumda seçeneklerden haberdar olmanız faydalı olacaktır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.