Araçlarda Buğulanma Neden Olur? Çözümü Nedir?

12.11.2020
20
Araçlarda Buğulanma Neden Olur? Çözümü Nedir?

Araçlarda Buğulanma

Kış gelmeden önce çokça başımıza gelen bir problemden bahsedelim. Camların buğulanması. Hele ki sabah işe giderken aceleniz varsa sizi ister istemez strese sokan bir durum haline gelir. Sürücüleri bir hayli zorlayan bu durumlarda görüş mesafesinin de azalmasıyla ne yapacağınızı şaşırırsınız.  Allah korusun kazalara da davetiye çıkartır. Aman dikkat edin.

Aracların camları neden buğulanma yapar?

Öncelikli sebep kış aylarındaki dışarıda bulunan sıcaklık ile aracınızın içindeki sıcaklık farkıdır. Dış ortam aracınızdan daha soğuktur. Genellikle gece oluşur. Sabaha karşı hava iyice soğur ve içerideki havayla dışarıdaki hava sıcaklığı farkı hayli artar. Özellikle gece araç kullanırken buna dikkat etmelisiniz.

 

Camlar Buğulandığında  Ne Yapmalıyız?

  • Araç camı buğulandığı zaman yapılması gereken en basit işlemlerden birisi araç çalışır durumdayken her iki tarafta ki camları açmaktır. Bu durum sayesinde ısı dengesinde bir eşitlik sağlanacak, nemli hava dışarıya çıkacaktır.
  • Aracınızı çalıştırdıktan sonra buğulanmanın bir an önce gitmesini sağlamak için klimayı açmanız buğulanmayı kısa sürede alır.
  • Klima veya kalorifer çalışırken iç hava sirkülasyon düğmesini açmayın. Açarsanız bir anlamı olmaz. Kapalı konumda kalması dışarıdan temiz hava sirkülasyonu sağlar. İçerdeki buğulu havanın da dışarı çıkmasına yardımcı olur.
  • Araçtaki buğu giderildikten sonra araç içinin havalandırılması da önemlidir. Aracın içine devamlı olarak temiz hava girmesi sağlanmalı ve araç içi sıcaklığının oda sıcaklığı seviyesinde olmasına dikkat edilmelidir.

 

Camların Buğulanması Nasıl Engelleriz?

  • Araçta buğulanmaların önüne geçebilmek için cam temizliği büyük önem taşımaktadır. Pencerelerinizde doğal olarak biriken toz ve yağ, nemin yapışması için daha fazla yüzey alanı sağlar. Şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz: Camlarda iz bırakmayacak bir bezi sabunladıktan sonra iyice sıkın. Yola çıkmadan önce bu bezle camları bir güzel silin. Aracınızın camlarında uzun süre buğulanma görmeyeceksiniz.
  • Araçlarda buğulanmaları engelleyen diğer bir yöntem ise buğu önleyici sprey kullanmaktır. İyi sonuç almak açısından kullanma talimatına uymak son derece önemlidir. Sprey kullanırken; araç içi kuru olmalıdır. Araç camında buğu olmadığından emin olduğunuz zaman spreyi sıkın ve silin. Bu şekilde kullandığınızda spreyin etkisi 3 ya da 4 gün gidecektir.
  • Yağmurlu bir havada aracınıza binerken şemsiyenizde biriken suyu iyice sallayın ve mümkünse şemsiyeyi bagaja koyun. Karlı havada yürüyüş yaptıysanız botlarınızdaki karı iyice temizleyin. Soğuk suyun araç içine girmesi camların buğulanmasını hızlandıracaktır.
  • Camların buğulanmasını engellemenin bir başka yöntemi camlara traş köpüğü sürmektir. Yumuşak bir sünger ile traş köpüğünü sürüp, temiz bir bezle sildikten sonra buğu yapması engellenecektir.
  • Araca kalabalık bir grup halinde bindiğinizde, aracın içindeki ısı ve nem oranı hemen artacaktır. Bu durumda klimayı sonuna kadar açmak yerine kademeli olarak arttırın. Klimayı sonuna kadar açmak camların daha fazla buğulanmasına neden olur.
  • Size garip gelse de, camlardaki buğulanmayı önlemenin en etkili yöntemlerinden birisi kedi kumudur. Büyük marketlerden veya pet shoplardan satın aldığınız kedi kumunu temiz bir çorabın içine doldurun ve ağzını sıkıca bağlayın. Diğer çorabı da üstüne geçirin ve onun da ağzını bağlayın. Ardından gösterge paneli üzerine bırakın. Camların buğulanmadığını göreceksiniz.

 

Yazın Araç Camları Neden Buğulanır?

Araç camları sadece kışın değil yaz aylarında da buğulanabilir. İç ve dış sıcaklık farklılıkları özellikle yazın akşam serinliğinde buğuya neden olabilir. Aracınızı yıkatmışsanız aracın içinde nem oluşur. Paspasların ıslak olması veya araç temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler camların buğulanmasına neden olur.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.