Aracın Marş Motorunun  Çalışmamasının 10 Genel Nedeni

14.06.2020
20
Aracın Marş Motorunun  Çalışmamasının 10 Genel Nedeni

 

Araba çalışmıyor mu? Arabanızın hangi parçalarından kaynaklı  çalışmamasını sağladığını öğrenin.

 

Teknolojik gelişmelerle beraber günümüz otomobil dünyasında arabanızın çalışmaması durumunda hala kontrol etmeye değer birkaç şey var.

Modern arabalarda bulunan bir çok imkana rağmen hala içten yanmalı motorlu araba sahipleri çoğunlukta. Bu makineler, çoğunlukla, çalışmaya devam etmeleri için yakıta, havaya ve bir kıvılcıma ihtiyaç duyuyor. Birazdan bahsedeceğimiz hususlar  arabanız çalışmadığında dikkate alınması gereken en yaygın hususlardır.

  1. Bitmiş Aküler

Bitmiş bir akü, arabanızın çalışmamasının en yaygın bir nedenidir. Akü zayıfsa, ancak tamamen bitmemişse, marş motoru yavaşça dönebilir. Kablolardaki korozyon da güç akışını kısıtlayabilir. Aküler çeşitli nedenlerle biter; gece boyunca tavan lambası ışığını açık bıraktınız, akü kutup başı gevşedi, ya da akü içerisindeki bileşenin içindeki su buharlaşarak zayıf iletkenliğe neden olmuş olabilir. Hepsini geçtik gerçekten eski bir akü. Tüm bunlar arabanın çalışmasına engel olabilir. Arabanızı takviye ile çalıştırarak akünün sorun olup olmadığını test edebilirsiniz. Takviye ile çalışıyorsa, büyük olasılıkla bitmek üzere olan bir akü ile uğraşıyorsunuzdur. Aküyü değiştirmeyi veya bağlantıları kontrol etmeyi düşünün.

  1. Alternatör

Alternatör yeterli değilse, akünüz şarj olmayabilir. Alternatör sebep gibi görünüyorsa, öncelikle aşınmış veya kaymış bir yardımcı tahrik kayışını kontrol edebilirsiniz. Alternatör arızalanırsa veya kayış kırılırsa, büyük olasılıkla bir uyarı ışığı alırsınız. Şarj sistemi çıkışı sadece zayıfsa, bir uyarı ışığı almayabilirsiniz. Kontrol etmenin kolay bir yolu (aracınızın gösterge panelinde bir göstergesi varsa) yaklaşık 14 volt gösterdiğinden emin olun. Arabalar modern zamanlarda alternatör göstergelerinden uzaklaşmıştır, bu nedenle bir teknisyene kontrol ettirmeniz gerekebilir. Ayrıca uyarı işaretlerini de izleyebilirsiniz; yavaş marş motoru ve farların kısılması, akünüzün şarj almadığının bir işareti olabilir.

  1. Başlangıç

Otomobillerin piyasaya sürüldüğü  ilk günlerinde marş otomobilin sahibiydi. Bir krankla, aracın önüne doğru gelir (önce şanzumanın takılı olmadığından emin olurdunuz), ardından krankı çalıştırmak için motoru elle döndürülerek “krank” şaftına sokulurdu. Teknoloji ile birlikte elektrikli marş motoru geldi ve mekanizmalar yıllar içinde daha güvenilir hale gelse de, günümüzde marşlar almama durumları hala görülebilmekte. Genellikle bir tıklama sesi ile kendini belli eden aksaklık arabanızı çalışmaz halde getirecektir. Marş motoruyla ilgili diğer sorunlar, marş motorunun tahrik dişlisindeki veya motorun volanındaki diş kaybı olabilir.

  1. Bujiler

İkincil ateşleme sistemi sorunları günümüzde nadirdir. Bununla birlikte, aracınızın çalışmamasının nedeni olabilirler. Otuz yıl önce, otomobillerin büyük bir kısmı düzenli bakımla 15000 km hedefine ulaşamıyordu. Fakat günümüzde çoğu otomobil sahibi, 15000 km geçmesine rağmen bujilerini değiştirmeyi unutuyor. Bujiler gibi uzun ömürlü parçaların planlı değişimini unutmak, genel çalıştırma sorunlarına davetiye demektir.

  1. Hava Filtresi

Hayatla ilgili her şey gibi, hava çok önemlidir, arabanızın ‘nefes alması’ gerekir. Aracınızın temiz filtrelenmiş havayı solumasını sağlamak için yol tozu, gres ve her türlü pislik hava filtrenizde tutulur. Kilometrelerce ve yıllarca biriken pislik birikimi, otomobillerinizin girişine hava akışını azaltabilir. Hava olmadan gaz tutuşamaz ve ateşleme olmazsa, uygun bir içten yanma işlemi için tarifi tamamlamak için “yanma” olmaz. Hızlı ve kolay bir değişim olan araç hava filtresi, çoğu otomotiv parça dükkanlarında bulunabilir.

  1. Yakıt Filtresi

Tüm yaşamın havaya ihtiyacı olduğu gibi, tüm yaşamın da hareket etmek için yakıta ihtiyacı vardır. Arabanızın hareket etmeye devam etmesi için yakıta ve temiz yakıta ihtiyacı vardır. Benzin nakliyelerinden arabanızın deposuna kadar her türlü pislik motora doğru emilir. Bu yakıtın karbonhidratınızı tıkamasını veya yanma odalarınıza girmesini önlemek için istenmeyen maddeleri engellemek için bir yakıt filtresi vardır. Bu yabancı nesneler birikir ve motorunuza yakıt akışını kısıtlayabilir veya engelleyebilir. Bunu önlemek için, yakıt filtreleri her 30.000 ila 60.000 km.de bir değiştirilmelidir (Bozuk yollarda, toprak vs. sürerseniz daha erken olabilir.)  Güvenli sürüş için, bu değerler  aralığında filtreleri değiştirmelisiniz.

  1. Yakıt Pompası

Yakıtın depodan yanma odasına gitmesi için açık bir yol olsa bile, zayıf bir yakıt pompası veya arızalı bir yakıt pompası, otomobilinizin çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirecektir… Ford’un T modeli gibi erken model otomobillerde yakıt, karbüratörün üstünde olan depo ile yerçekimi ile besleniyordu. O günlerde, arızalı bir yakıt pompası bir sorun değildi. Ancak dik yokuşlara tırmanamama ile birlikte yakıt pompasının tanıtılması, bir arabanın yetenek ve performansını gerçekten geliştirdi. Yakın bir dinleme ve anahtarı “açık” konuma ilk getirdiğinizde, depo içi pompanın birkaç saniye çalıştığını duyabilmeniz gerekir. Duymuyorsanız endişelenmeyin, belki de doğru olanı dinlemiyorsunuzdur, ancak yakıt pompanız çalışmıyorsa arabanızın çalışacak hiçbir şeyi yoktur.

  1. Boş Yakıt Deposu

Arabanızın benzini mi bitti? Olabilir. Bazen en bariz cevap doğru olanıdır. Modern gösterge panellerinde sürekli olarak boş olana kadar “x” kilometrenizin kaldığını bildiren sürekli uyarılarla, benzin istasyonunda kaçınılmaz dolumu ertelemek için hepimiz sınırları zorluyoruz. Araçta yakıtınız bitmişse aracınız çalışmayabilir.

  1. Direksiyon Kilidi

Bazen, anahtar kontak anahtarını açmayarak aracınızı çalıştıramaz. Hırsızlık önleme özelliği olarak anahtar çıkarıldığında direksiyon simidi kilitlenir. Arabanızı park ettiğinizde, tekerlek kilidin sağ tarafındaysa, direksiyon simidi kilit konumunda asılı kalacaktır. Anahtarı çevirirken direksiyon simidini sola veya sağa itmeyi deneyin; hırsızlık önleme kilidi özelliği size anahtarı çevirme, marş motorunu krank etme ve aracı çalıştıracak şekilde bırakılmalıdır.

  1. Güvenlik Sistemi veya Diğer Elektronik Ürünler

Uzaktan anahtarsız giriş ve uzaktan çalıştırma cihazlarının hasara neden olduğu bilinmektedir. Anahtarınızı ceketinizin cebinde veya masada unutmak vs. gibi durumlarda sabahınız zehir olabilir.  Teknolojiler gelişmiş olsa da sistemde en ufak bir tik olsa bile, aracınızın çalıştırma kabiliyetine zarar verebilir. Bu sorunların genellikle bir bilgisayara bağlanması ve bir profesyonel tarafından teşhis edilmesi gerekir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.