Araç Neden Hararet Yapar?

07.10.2020
19
Araç Neden Hararet Yapar?

Aracınızı düşük devirde dip gazda iken rampa çıkarken motorun ısısı yükselir. Bu sebepten bir düşük vitese atarak yarım gaz çıkarsanız hararet yapma ihtimalini azaltırsınız.

Antifrizi sadece kışın kullanmak gibi yaygın bir inanış vardır. Yazın motor soğutma suyuna bir miktar antifriz koydurursanız bu suyun kaynama noktasını yukarı doğru taşır, bu aracınızın hararet yapmasını önler.

Yedek su kapağındaki basınç değeri aracınızın kataloğundaki değerlerle aynı ve orijinal olmalıdır. Yanlış değerlerdeki ve arızalı bir kapak hortumların patlayıp motorun hararet yapmasına sebep olur.

Eski model araçlarda hararet göstergesi aniden düşüp çıkıyorsa suyun aniden boşalması söz konusudur. Bu durumda kapağın açılıp su takviyesi yapılması gerekmektedir. Eğer böyle bir imkan yoksa aracı 5 dakika içinde stop etmelisiniz.

Hararet yapmış aracın radyatör ve yedek su deposu kapağını aniden açmamalısınız. Açtığınız anda kapağın fırladığını görebilirsiniz. Dikkatli bir şekilde elinizde bez yardımıyla usulca açabilirsiniz. Kaynayan su bir anda kapaktan çıkabilir dikkatli olmalısınız. Yüksek devir gaz verirseniz bu sorunu çözebilirsiniz.

Aracınızın hararet göstergesi kırmızıya geldiyse aracınızı durdurmayın, vites düşürüp yüksek devirde devam edin. Gösterge düşme eğilimi gösterirse normal seviyeye gelene kadar devam edin. Eğer ki düşmüyor yükselmeye devam ediyorsa aracınızı sağa çekip kaputu açıp soğutma suyunu ve fanın dönüp dönmediğini gözlemleyin. Su eksikse kapağı bez yardımıyla açıp azar azar su takviyesi yapın. Su eksik değilse başka bir problem olabilir. Aracı stop etmelisiniz. Sakın hararet yapan motorun üzerine su dökmeyin.

Aracın motor ısısı aşırı yükselmişse gösterge kırmızıya dayandıysa 2000 devirin üzerinde gaz verin, aracın hareketine devam edin ve mümkünse kaloriferi sıcak olacak şekilde sonuna kadar açın.

Araçlar Neden Hararet Yapar?

 • Soğutma fanının devreye girmemesinden. Fan motoru arızalı olabilir, rezistansı, rölesinde vs. bir sorun olabilir. Bir gazete kağıdı ya da ip dolanmış olabilir.
 • Soğutma sıvısı azalmış olabilir.
 • Sistemde hava olabilir. Bu çok önemlidir ve sistemdeki havanın alınması gerekir.
 • Conta yanıksa araç hararet yapar.
 • Motorun aşırı zorlanması ve sıcak havada ters esen rüzgarlar sebebiyle hararet yükselebilir.
 • Rampalarda gazı diplemeyin, vitesi bir düşüğe alıp yarım gaz çıkarsanız motoru zorlamazsınız.
 • Araçların belli yük kapasiteleri vardır, fazla yükle motoru zorlarsanız aracınızın  hararet yapma ihtimali artar.
 • Su kanalları ya da radyatör tıkanmış olabilir.
 • Termostat arıza yapmış olabilir, farkında olmazsınız; belli bir ısıya gelen suyu radyatöre gönderme görevi olan bu parça görevini yapamayacak hale gelmiş olabilir. Bu da hararete sebep olur.
 • Yanlış montajı yapılmış LPG Regülatörü sürekli olarak hararet problemine sebep olur.
 • Bazen de motor ısısı normal olduğu halde gösterge ve sensör problemleri sizi yanıltıp motor ısısını yüksek gösterebilir.

Araç Hararet Yaptığında Neler Yapılmalı?

1- Aracınızı gölge bir yere çekinve kontağı ve klimayı kapatın. Kaputu açın 10-15 dk.  bekleyin.

2- Muhtemelen su kaybı vardır, su kaybını kontrol etmek için radyatör kapağını açın. Fakat açarken elinize kalın bir bez alın ve kapağı kademeli bir şekilde açın. Genelde basınç olduğundan kaynamış su Allah muhafaza elinizi yüzünüzü yakabilir. Dikkatli bir şekilde yavaş yavaş açmalısınız.

3- Sonrasında çok soğuk olmayacak şekilde suyu yavaş ekleyiniz.

4- Eğer su seviyesi normalse bir tamirci çağırmalı ya da arabanızı en yakın tamirciye götürmeniz gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.