Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

10.07.2020
10
Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Tüvtürk araç muayene randevu almak için her hangi bir ücret ödemek ise gerekmez. Firmanın resmi internet sitesine giriş yapmak ve araç plakasını, Ruhsat seri ve numarasını, aracın hangi şehre kayıtlı olduğunu belirtmek yeterlidir. Tüm bu bilgiler ışığında, en uygun tarih için Tüvtürk araç muayene randevu sisteminden gün verilecektir. Ayrıca haftanın 6 günü hizmet veren internet sitesinden, güvenli şekilde Tüvtürk araç muayene randevusu alma imkânı bulunur. Hızlı hizmet anlayışı ile faaliyet gösteren Tüvtürk, araç sahiplerinin programını aksatmamak amacı ile 3 500 çalışanı ile hizmet verir.

 

 

Tüvtürk Araç Muayene İstasyonlarının Getirdiği Yenilikler

En hızlı hizmeti vermek için çalışan Tüvtürk, her geçen gün artan araç sayısını dikkate alarak muayene istasyonu sayısını artırmakta ve hemen her ilçeye bir muayene istasyonu açmaktadır. Ayrıca hizmet politikasını daha net anlatmak amacı ile Tüvtürk tarafından İstasyon dergisi çıkartmaktadır. Tüvtürk dergi aracılığı ile hem ülkemizdeki yöresel güzellikler anlatılmakta hem Tüvtürk hizmet politikasını hemen her bireye tanıtılmaktadır. Güvenli araç kullanımı için Trafikte Sorumluluk hareketi adı altında çeşitli programlar yapan firma daha güvenli araç kullanımı seminerleri ile kazaların minimuma indirilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Tüvtürk resmi internet sitesinden, Tüvtürk araç muayene randevusu alınması ve Tüvtürk araç muayene randevu ile araç muayene sorgulama gibi hizmetler vermektedir.

 

Araç Muayene Sırasında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tüvtürk araç muayene randevu sistemine giriş yapıp, en uygun tarih için randevu aldıktan sonra yanınızda bulunması gereken belgeler; aracın ruhsatı, trafik sigortası ayrıca kendinize ait olmayan araçlar için vekâlet belgesi, TC kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı ve ehliyettir. Tüvtürk randevu başvurusunda LPG/CNG li araçlarda, LPG/CNG üzerindeki numaraların açık şekilde okunur halde başvuru yapması ve LPG/CNG tadilat sonrası muayenede ‘’Montaj Tespit Raporu ve Gaz sızdırmazlık Raporu’’ gibi belgelerin getirilmesi Tüvtürk açısından bir zorunluluktur. Tüvtürk araç muayene randevu sistemine giriş yapmadan önce bu belgelerin hazırlanması gerekir.

 

Araç Muayene Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tüvtürk araç muayene randevusu alıp başvuru yaparken; aracın kilometre bilgilerinin bir tarafa not edilmesi, ayrıca yetkili şahsa bildirilmesi gerekir. Ayrıca başkası üzerine kayıtlı bir aracın Tüvtürk araç muayene randevu işlemini yaptırmak için, başvuru yapacak olan bireylerin Tüvtürk randevu öncesinde vekâlet çıkarttırması gerekir.

 

Genel Araç Muayenesi

Trafiğe çıkan araçların güvenliği açısından, zorunlu koşulan Tüvtürk genel araç muayenesinde; araçtaki tüm ekipmanlar, aydınlatmalar, yürüyen aksam yani tekerlekler, görüş şartlarının uygunluğu, fren sisteminin sağlıklı çalışması, direksiyon ve direksiyon aksamı, araç tescil işlemlerinin doğruluğu gibi verilerin değerlendirildiği bir işlemdir. Kısaca aracın kaydından başlayan ve çalışmasına kadar değerlendirilen ve belli aralıklar ile yapılması zorunlu olan Tüvtürk araç muayene randevu işlemidir. Ülkemizde trafiğe çıkan araç sayısı dikkate alındığında, vakit kaybını önlemek amacı ile Tüvtürk araç muayene randevu sistemine erken giriş yapmak faydalı olur. Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre Tüvtürk firması tarafından yapılan Tüvtürk randevu işleminde, trafiğe çıkan araçların insan hayatı için güvenli olması Tüvtürk tarafından amaçlanmaktadır.

 

Araç Muayene Tekrarına Kalırsa Neler Yapılmalı?

İlk muayene sonucunda araçta eksiklikler bulunması durumunda araç muayene tekrarı istenir. Tüvtürk tarafından verilen bir aylık süre zarfında, araçtaki eksiklerin giderilmesi ve tekrar muayene için başvurulması gerekir. Verilen bir aylık süre aşılmadığında, Tüvtürk araç muayene randevu tekrarı için, her hangi bir ücret talep edilmemektedir. Fakat araçtaki kusurların giderilmesi ve tekrar başvurulması için bir aydan fazla süre dolduğunda, Tüvtürk ücretsiz araç muayene tekrarı hakkı kaybedilmiş olur. Ayrıca düzeltilemez çok ağır kusuru bulunan araçların, Tüvtürk muayene tekrarı alması zordur. Böyle araçların trafikten men edilmesi gerekir. Zaman kaybı yaşamamak için Tüvtürk araç muayene randevu sistemine giriş yapmak gerekir.

 

Zorunlu Araç Muayenesi

Trafikte seyreden araçlar, zaman zaman yol kontrollerine takılır. Bu kontroller sırasında kusuru bulunduğu düşünülen bazı araçlar, görevli memurlar tarafından zorunlu araç Tüvtürk randevu ile muayeneye yönlendirilir. Yani bir anlamda Tüvtürk randevu ile genel araç muayenesidir. Araçtaki kusurların tespiti amacı ile Tüvtürk’e yönlendirilen bu araçların, iç ve dış tüm aksanları incelenerek yeni bir rapor düzenlenir. Yine zorunlu araç muayenesi için Tüvtürk araç muayene randevu sistemine girmek, aynı belgeleri getirmek ve aynı periyodik araç muayenesindeki ücreti Tüvtürk’e yatırmak gerekir.

 

Ağır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

Periyodik Tüvtürk randevu sonrasında, tamirine ihtiyaç duyulacak oranda ağır kusurlu bulunan araçların, mevcut hali ile trafiğe çıkması yasaktır. Tamirinin yapılıp tekrar ücretsiz Tüvtürk randevu girmesi için, Tüvtürk tarafından bir aylık süre verilir. Tüvtürk tarafından verilen süre dolmadan trafikte yakalanan araçlarda, bazı istisnai işlemler yapılmaktadır. Bir aylık süre dolmasına rağmen, gerekli görülen tamirleri yapılmadan ve tekrar Tüvtürk randevu girmeden trafiğe çıkan ve akabinde yakalanan araçlar için, yüksek oranlı para cezaları yazılır. İnsan hayatını tehlikeye atan bu araçların trafiğe çıkması hem yasaktır hem etik değildir. Ağır kusurlu araçların Tüvtürk randevu tekrar için Tüvtürk araç muayene randevu sistemine başvuru yapmak, zaman kaybı yaşamanızı önleyecektir.

 

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

Trafiğe çıkan araçların güvenliği açısından Tüvtürk randevu esnasında; ruhsat bilgileri, araç tanımları, direksiyon ve fren tertibatı, aydınlatmalar, jant, lastik ve aks sistemi, şasi ve bağlantı parçaları, emniyet kemerleri ve aracın gürültüsü gibi tüm donanımlar Tüvtürk tarafından kapsamlı olarak incelenir. Ayrıca araçta ilk yardım ve yangın söndürme sistemlerinin tam olması zorunludur. Tüvtürk araç muayene randevu sistemine giriş yapıp verilen tarihte muayeneye girmeden önce, araç ekipmanlarının tam olduğundan emin olmak, Tüvtürk randevu tekrarına gerek kalmasını önler.

 

Tespit Muayenesi

Tüvtürk randevu sistemine başvurup randevu aldıktan sonra, Tüvtürk tespit muayenesi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüvtürk araç muayene randevu işleminde; araç üzerinde logo işletilmesi veya sökülmesi, renk tespiti, şasi ve motor numarası tespiti, servis araçlarına numara takılması veya sökülmesi, özel araçların ticari araca dönüştürülmesi, taksimetre takılması veya sökülmesi gibi işlemleri kapsayan tespit muayenesi, Tüvtürk tarafından hızlı şekilde elektronik tespit işlemi ile gerçekleştirilir. Tüm bu işlemler için tek yetkili kurum olan Tüvtürk, her bölgedeki hatta her ile ve ilçedeki yetkili bayileri ile hizmet verir. Fakat daha hızlı hizmet almak için, yine Tüvtürk araç muayene randevu sistemine başvuru yapmak gerekir. İnternet üzerinden veya telefon aracılığı ile en yakın tarih için Tüvtürk araç muayene randevu almak mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.