Arabalarda En Sık Yanan İkaz Lambaları Ne Anlama Geliyor?

20.07.2020
41
Arabalarda En Sık Yanan İkaz Lambaları Ne Anlama Geliyor?

Aracınızın kontağını çevirdikten veya marş düğmesine bastıktan sonra, direksiyon simidinizin arkasındaki ekranda farklı renklerde gösterge ışıkları belirecektir. Bu ikaz lambalarının amaçları, ilgili olduğu sistemlerin doğru çalıştığını bildirmektir. Motor çalışırken bir veya daha fazla ışık yanarsa bir sorun var demektir.

Gösterge tablosu uyarı ışıkları; kırmızı, sarı, yeşil veya mavi renkte olabilir. Mavi ve yeşil uyarı ışıkları acil olmayan durumları bildirirler.

Ancak aracınızın ilerde hasar görmesini önlemek için gerekli önlemleri almalısınız. Eğer bir ikaz lambası yanıyorsa aracınızı güvenli bir yere çekmek en iyisi olacaktır.

 

Motor İkaz Lambası

Eğer motor ikaz lambası yanıyorsa aracınızın motorunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Sürüş esnasında herhangi bir sorun hissetmeyebilirsiniz fakat yine de aracınızın motorunu kontrol etmenizde fayda var. Hatalı bir sensör veya küçük bir sorun olması muhtemel olmakla birlikte hasarı önlemek için uygun bir teşhis koymak kritik öneme sahiptir.

 

Fren İkaz Lambası

Fren sistemi ikaz lambası da dikkat edilmesi gereken bir diğer ikaz lambasıdır. El frenini kontrol edin.

Eğer tam indirememişseniz bu lamba yanabilir.

El frenini tam indirdiğinizden emin olun. Eğer hala lamba yanıyorsa el frenini dikkatlice çekin ve arabanızı sağa çekin. Yol yardımı isteyin.

Fren hidroliği seviyesi olması gerekenden düşük olabilir ve doldurulması gerekebilir.

Fren balatası aşınmış olabilir.

Fren sistemiyle alakalı ciddi bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz.

 

Yağ Basıncı İkaz Lambası

Fren ikaz lambasının yanı sıra, yağ basıncı ikaz lambası dikkate alınması gereken en ciddi lambalardan biridir. Yağ basıncı, motor yağı dolaşımını koruyan yağ pompası ve motordaki yağ miktarı tarafından oluşturulur.  Sızıntı, arızalı bir pompa veya çok az yağ,  motora binlerce liraya kadar zarar verebilir. Bu yüzden   bu uyarıyı dikkate almanızda fayda var. Motoru derhal durdurun ve aracınızla ilgili bilgilerin yer aldığı araç kullanım kılavuzuna göz atın. Aracınızın sadece yağa ihtiyacı olabilir fakat başka arızaların da olması muhtemeldir.

 

Akü İkaz Lambası

Akü ikaz lambasının görevi akü ile alakalı sistemlerin arızasını bildirmektir. Eğer bu lamba yanıyorsa akü ile alakalı bir sorun var demektir. Gece yolculuk yapıyorsanız özellikle dikkat etmeniz gereken lambalardan biridir. Çünkü akü farların çalışmasını sağlar. Ayrıca akünüzün bitmesi arabanızı çalıştıramayacağınız anlamına da gelir.

Akünüzün seviyesi çok azalmış ve akünüz bitmiş olabilir.

Arabanızın elektrik sistemindeki kablolar hasar görmüş olabilir.

Arabanızın elektrik sistemi hasar görmüş olabilir.

Alternatörde bir problem olabilir.

Tahrik kayışı hasar görmüş olabilir.

 

Motor Isısı İkaz Lambası

Motor ısısı ikaz lambasının görevi motor ısısı ile ilgili problemleri bildirmektir. Eğer bu ikaz lambası yanıyorsa  motorunuz çok fazla ısınmış demektir. Bu ışığı fark ederseniz, aracı derhal durdurun. Çünkü çok uzun süre sıcak çalıştırmak motor arızasına neden olabilir. Aracınız sürekli aşırı ısınıyorsa, bir servise baktırmanız gerekir.

Arabanızda yeterli miktarda antifriz olmayabilir.

Arabanızın radyatörü ile alakalı bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Radyatör sızdırıyor olabilir. Tıkanmış veya  kırılmış da olabilir. Böyle bir durum mevcutsa antifrizin damladığını görebilirsiniz.

Su pompası arızalanmış olabilir.

Motoru hemen kapatmazsanız başınıza gelebilecek en büyük problemlerden olan conta yakma ile karşılaşabilirsiniz.

 

Düşük Yakıt İkaz Lambası

Yakıt ikaz lambasının görevi aracınızın kalan yakıtını göstermektir. Eğer yakıt çok azalırsa lamba kırmızı  yanmaya başlar. Genelde 50 km daha yol gidebileceğiniz zaman yanmak üzere tasarlanmıştır. Böylece siz de bir benzin istasyonu bulabilirsiniz.

 

Lastik Basıncı İkaz Lambası

Lastik basıncı ikaz lambasının görevi lastik basıncınızın seviyesini size bildirmektir. Son zamanlarda giderek yaygınlaşan bu sistemler bazı ülkelerde zorunlu hale getirilmiştir. Lastiklerdeki hava miktarını izlerler ve herhangi bir düşük basınçta uyarırlar. Böylece yaşanabilecek kazaları önlerler. Düşük lastik basınçları, arabanızın frenine bastığınızda lastiklerin patlamasına neden olabilir. Yüksek hızlarda lastiği patlayan bir aracı durdurmak neredeyse imkânsızdır ve kaza kaçınılmaz olur.

Lastik basıncınız düşmüş olabilir.

Lastik basıncınız düşmüşse lastiği şişirmeniz gerekir.

Eğer lastik delinmişse değiştirmeniz veya deliği onarmanız gerekir.

 

Çekiş Kontrol İkaz Lambası

Yağmurda veya karda tekerlekler tutuşunu kaybettiğinde, aracınızın çekiş kontrolü ikaz lambasının tandığını  görürsünüz. Lastiklerinizin mevsime uygun bir lastik olduğuna dikkat edin.

Sürekli yanıyorsa, genellikle devre dışı bırakıldığı anlamına gelir bunun sebebi ya bir hatadan ya da sistemi kapatmanızdan kaynaklanır. Eğer birincisi ise sistemi kontrol ettirmeniz gerekir, ikincisi ise sistemi tekrar açmanız gerekir.

 

Buji İkaz Lambası

Benzinli araçların aksine, dizel motorlu araçların hava / yakıt karışımını patlatmak ve tüm motorun çalışması için kıvılcım alması gerekmez. Bunun yerine, karışımda yanmayı sağlamak için sıkıştırma ve sıcaklık kullanırlar. Kızdırma bujileri olarak adlandırılan parçalar ısıyı artırmak için kullanılır ve bu ikaz lambası bujilerin kendisinde veya bunları kontrol eden sistem ve bilgisayarlarda bir sorun olduğunu  gösterir.  İlk başta yanlış bir şey fark etmeyebilirsiniz, ancak kızdırma bujileriyle ilgili sorunlar, motorunuzun gerektiği gibi sorunsuz veya verimli bir şekilde çalışmamasına neden olacak erken  ve geç yanmayı tetikleyebilir.

 

Emniyet Kemeri İkaz Lambası

Bu günlerde, yeni araçların büyük çoğunluğu, yolcularınızdan herhangi birinin emniyet kemerini takıp takmadığını size bildiren bir sistemle üretiliyor. Otomobillerde koltuklarda basınç sensörleri ve emniyet kemerlerinde bulunan sensörler kullanılır – bu nedenle bir koltukta belirli bir ağırlık varsa ve emniyet kemeri sabitlenmezse size bildirir. Bu uyarılara bir ses de eşlik edebilir.

 

Kapı / Bagaj / Kaput İkaz Lambaları

Emniyet kemeri ışığı gibi bu ışıklar da arabada fiziksel olarak yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez (sinyali ışığa gönderen sensörün kendisi hatalı olmadıkça).  Bunun yerine, size bir kapı, bagaj veya kaputtan birinin açık olduğunu bildirir. Bu ışıklar ayrıca bir kapının, bagajın veya kaputun düzgün kapatılmadığını ve gevşek olduğunu da  gösterir, bu nedenle çok faydalı olabilirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.