Araba Sürmenin Püf  Noktaları Nelerdir?

22.07.2020
25
Araba Sürmenin Püf  Noktaları Nelerdir?

 

Araba sürmek aslında oldukça basittir fakat dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. Araba sürmenin püf noktaları;

1-Sola dönüş yaparken tekerlekleri önceden çevirmeyin.

 

Sola dönmeden önce tekerlekleri önceden çevirmek tehlikelidir. Başlangıç pozisyonunda olmaları gerekir. Bir araba sizi arkadan vurursa, diğer arabalara çarpmanın kaçınılmaz olacağı karşı şeride geçersiniz.

2-Düşük hız yanılsamasının sizi aldatmasına izin vermeyin.

 

Araçla düz yolda gittiğinizde hızınızı gerçekte olduğundan 2 kat daha düşük gibi algılarsınız.. Bir dönüş yapmadan önce yavaşlamazsanız, araba kaymaya başlayabilir.

 

3-Yan şeritte bir araba yavaşlıyorsa onu takip edin.

 

Komşu şeritte yavaşlayan bir araba görürseniz, siz de yavaşlamalısınız. Yan şeritteki araba bir yaya veya hayvanın geçmesine izin veriyor olabilir.

 

4- El frenini düzenli olarak kullanın.

 

El frenini düzenli olarak kullanın. Tek istisna çok soğuk havalarda kullanmayın. Özellikle soğuk havalarda el frenini kullanırsanız fren balataları soğuktan donabilir. Dikkat etmelisiniz.

5-Klimayı düzenli olarak açın.

 

Klimayı kullanmadığınız zamanlarda bile (örneğin kışın) kısa bir süre için de olsa düzenli olarak açın. Aksi takdirde, soğutucu sıvı dışarı sızar ve tüpler kurur.

6-Geceleri dikiz aynasını indirin.

 

Birçok sürücü, standart bir dikiz aynasının 2 moda sahip olduğunu bilmiyor: gündüz modu ve gece modu. Arkanızdaki bir arabanın kör olmasını önlemek için, altındaki kolu aşağı çekerek aynanın açısını değiştirin.

7-Araç çalışmazsa, uzun farları açın.

 

Bazen kışın araba ilk denemede başlamaz. Denemeden önce, uzun farları açarak araç aküsünü ısıtın. Radyo veya gösterge de çalışabilir.

8-Önünüzde daha uzun arabaların manevralarına dikkat edin.

 

Yalnızca önünüzde bulunan arabalara değil geniş açıyla düşünüp yolda ilerleyen tüm arabalara dikkat etmelisiniz. Kazalar anlık olduğu için bu önemlidir. Daha uzun araç sürücüleri (kamyon ve otobüsler) yol durumlarını çok daha net görüyor. Şeritleri bir defada değiştirmeye başlarlarsa, muhtemelen bir trafik kazası veya farklı bir barikat görmüşlerdir. Onları takip edin ve gerekirse şerit değiştirin.

9-Bir su birikintisinden geçtikten sonra dikkatli olun.

 

Küçük su birikintilerinden önce yavaşlamanız ve manevra yapmadan geçmeniz daha iyi olur. Hızlı sürerseniz, ateşleme sistemine su girmesi ve motorun durması ihtimali vardır. Ayrıca, suda kaymaya başlayabilirsiniz. O zaman araba çekişini kaybeder ve kontrolünü kaybedersiniz.

 

Büyük bir su birikintisinden geçtikten sonra hız kesmeyin ve hızınızı değiştirmeyin. Önce fren balatalarını kurutun: gaz pedalına basarak fren pedalına birkaç kez basın. Sürtünme sonucu oluşan sıvıyla beraber fren balatalarındaki su buharlaşır.

10-Pencereleriniz ve aynalarınız eşliğinde park edin.

 

Dikey park edecekseniz yan aynanın altındaki kaldırımı gördüğünüzde durmalısınız. Bu şekilde araba ile kaldırım arasındaki mesafe en az olacak ve tamponu çizmezsiniz.

 

Paralel park ederken, jant kapaklarını çizmediğinizden emin olun. Ön camın altına bir parça renkli koli bandı yapıştırın. İşaret kaldırım çizgisi ile eşleştiğinde durun. Tersine paralel park etmek daha iyidir: bu şekilde, kaldırım kenarı yan aynalarda görülebilir, böylece çok yaklaşmazsınız.

11-Tekerleklerin nerede olduğunu hissetmeyi öğrenin.

 

Yolda çukurlardan kaçınmak ve park ederken jant kapaklarınızı çizmemek istiyorsanız, tekerleklerin nerede olduğunu hissetmeyi öğrenmeniz gerekir. Boş bir plastik şişeyi ezin ve yola koyun.  Sırayla sol ve sağ ön tekerleklerinizle sürüş yapın. Şişe çatırtısını duymak için pencereyi açın.

 

12-Tüm aynalarınızın doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin.

 

Aynalarınız doğru ayarlanmazsa, kör bir nokta belirir. Kör nokta, yolun göremediğiniz bir parçasıdır, bu nedenle bitişik bir trafik şeridinde seyahat eden bir arabayı kaçırabilirsiniz. Kör noktaları ortadan kaldırmak için yan aynalarınızı arabanızı göremeyecek şekilde ayarlayın.

Dikiz aynasını aracınızın arka camını tamamen görebilecek şekilde ayarlanmalısınız. Bu özellikle sollama yaparken çok işinize yarayacaktır. Aynaları ayarlarken normal sürüş konumunda olmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.