Araba Farları Nasıl Temizlenir?

14.03.2021
29
Araba Farları Nasıl Temizlenir?

Araba Farı Temizleme Yöntemi

Birçok araba farları, darbelere ve koşullara dayanıklı olması açısından polikarbon camdan üretilmektedir. Polikarbon camların yüzeyi ise çiziklerden ve ışıklardan korunması için akrilik denilen bir maddeyle kaplanır. Fakat kaplanan bu malzeme zamanla aşınarak işlevini yerine getirmez. Bunun nedeni deterjanlar ve güneş ışığıdır. Akriliğin etkinliğini yitirmesi sonucu polikarbon camlar ısı,ışık ve diğer etkenlere bağlı olarak matlaşır, aydınlatma gücü azalır ve sararırlar.  Bu problemi çözmek içinse çoğu sürücü araçlarını servise götürürler ve belli maliyetler öderler. Aslında bu problemi kendimiz de birkaç yöntemle çözebiliriz.

Araba Farını Temizlemek için Gerekli Malzemeler:

  • Pasta-Cila ve zımpara işleminde aracınızın camına zarar gelmemesi açısından kullanılacak maskeleme bandı
  • Aracın camındaki çiziklere göre ve hasara göre en uygun olarak seçilmiş su zımparası. Bu zımparalama işlemi istenilen seviyeye gelene kadar birden fazla kez yapılabilir.
  • Plastik Cilası
  • Sıvı Pasta
  • En iyi sonucu elde etmek açısından elle yapmak yerine, polisaj makinası ve sünger başlıklar kullanmak

Araba Farı Nasıl Temizlenmelidir?

İşlem Nasıl Uygulanır?

1-Öncelikle maskeleme bandı ile farın etrafı kapatılmalı ve açıkta boyalı bir yer kalmayacak şekilde çevrelenmelidir. Boyaya temas eden maddeler zarar verebilir. Bu nedenle istenirse maskeleme bandı birkaç kat kullanılabilir.

2-En uygun su zımparasını seçtikten sonra, camın yüzeyi biraz ıslatılarak zımparalama işlemine başlanır. Bu işlem fazla kuvvet kullanılmadan ve zımpara yüzünü değiştirerek yapılmalıdır. Far’ımızın matlaşmasına sebep olan kir ve tortu katmanı bu işlem esnasında çıkmaya başlayacaktır. Zımparalama işlemi devam ettikçe farın yüzeyi eskisinden daha mat bir hâl alacaktır.Bu durumda doğru yoldayız demektir. Zımparalama işlemi bittikten sonra far yıkanarak iyice temizlenmeli ve kurulanmalıdır.

3-Yıkama ve kurulama işleminin ardından pasta işlemine geçilir. Düşük devirde çalışan bir polisaj makinesi veya bir sünger yardımıyla camın yüzeyi iyice temizlenir.

4-Pasta işleminin ardından cilalamama işlemine geçilir. Burada kullanacağınız cilanın mutlaka plastik cilası olmasına dikkat etmelisiniz. Burada kullandığımız cila, akrlikle aşağı yukarı aynı görevi görür, koruma sağlar. Bu cilanın sünger yardımıyla ya da düşük devirde çalışan polisaj makinesi yardımıyla iyice yedirilmesi gerekir. Bu işleme farınız tamamıyla ilk günkü halini alana kadar devam edilebilir

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.