Araba Farı Nasıl Temizlenir?

21.07.2020
12
Araba Farı Nasıl Temizlenir?

 

Kirli araba farları kışın, sisli ve yağmurlu havalarda yolculuk yaparken sizi tehlikeye sokabilir.

Farları değiştirmek için yüzlerce lira harcamadan önce onları temizlemeyi düşünmelisiniz. Hem geceleri araç sürmeyi daha kolay ve güvenli hale getirecek hem de yüzlerce lira tasarruf edeceksiniz.

 

Farlar sadece biraz sisli ise diş macunu ile fırçalama yöntemini deneyebilirsiniz. Artık kullanmayacağınız veya kullanmadığınız bir diş fırçasına diş macunu sürdükten sonra farları fırçalayın. Farların üstündeki sisin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

İlk olarak, farları sabun ve su ile temizleyin. Ardından yumuşak bir bez kullanarak ıslak farın üzerine bir parmak ucu diş macunu sürün. (Karbonatlı diş macunu en iyi sonucu verir.) Ovalamaya başlayın. Yüzeyi ıslak tutun ve gerekirse daha fazla diş macunu sıkın. Koruyucu kaplamayı çıkardıktan sonra işiniz kolay.

Eğer farları far temizleme seti ile temizleyecekseniz; içerisinde bir kaç çeşit zımpara kağıdı, parlatma bezleri ve koruyucu bir kaplama olanlardan almaya özen gösterin. Bir temizleme seti genelde iki far için yeterlidir.

1- Setin üzerindeki talimatlarını izleyin. Doğaçlama yapmayın.

2- Acele etmeyin. Sisli farların ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak, bir farın temizlenme süresi 15-20 dakika olabilir. Unutmayın, yıllarca süren oksidasyonu ve orijinal koruyucu kaplamayı yıkıyorsunuz.

3- Ellerinizi ıslak farların üzerinden geçirin. Kaba noktalar hissediyorsanız, pürüzsüz olana kadar zımparalayın.

4- Zımparalarken aracın boyasını çizmemeye dikkat edin. Bazı kitlerde yardımcı olması için farların etrafını bantlamanız gerektiği yazar. Ancak dikkatli olun bu bantlar bazı eski araçlardaki boyayı kaldırabilir.

5- Farları temizlerken sürekli ıslatın. Zımparalarken yüzeyleri ıslatmak için bir sprey şişesi, bir kova su veya bir hortum kullanın.

6- Farlar zımparalandıktan sonra puslu görünecektir, ancak kaplama uygulandıktan sonra renkleri açılacaktır.

7- Koruyucu dolgu macunu uygulamadan önce farın tamamen kuru olduğundan emin olun.

8- Aracı kullanmadan önce birkaç saat daha kurumasını bekleyin.

9- Bazı setlerin hava durumuna, aşırı sıcaklıklara ve otomobilin garajda tutulup tutulmadığına bağlı olarak her 1-3 yılda bir yeniden uygulanması gerekir.

 

Temizleme seti kullanırken dikkatli olun. Eğer nasıl kullanacağınızı tam olarak anlamadıysanız bilen birisinden yardım almaktan çekinmeyin. Farları bozmak yerine birisinden yardım almak her zaman daha iyidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.