Amortisör arızası nasıl anlaşılır?

17.10.2020
50
Amortisör arızası nasıl anlaşılır?

Araçlarımızda sürüş güvenliği ve yol tutuşunu güçlendiren önemli parçalarından birisi amortisörlerdir. Aracınızın amortisörlerinin arıza yapması durumunda görevini tam olarak yerine getiremeyen amortisör kendisini hemen belli eder. Aracınızın yol tutuşu zorlaşır, savrulma tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlar da ciddi kazalara yol açabilir.

Amortisörler ani fren yaptığımız durumlarda aracın ağırlık merkezinin değişmesine engel olur ve böylelikle aracın savrulmasını önler. Keskin virajlarda aracın bir tarafına aşırı yük bindiğinde meydana gelen kayma ve savrulmalara engel olur. Kısaca hayati öneme sahiptir.

 

Amortisör arızası nasıl anlaşılmaktadır ?

Yukarıda amortisörlerin ne kadar önemli olduğunu anlattık. Peki amortisörümüzün bozuk olduğunu nasıl anlayabiliriz? Amortisör arızasını nasıl anlarız?

Yukarıdaki faktörlerden dolayı, amortisörlerin araçlar için ne kadar önemli parçalar olduğunu ve Amortisör arızasının tespitinin önemini fark ediyoruz. Buna mukabil amortisörler otomobil için bu denli önemli aksamlar ise amortisörün bozuk olduğunu nasıl anlarız? Amortisör arızası nasıl anlaşılır?

Amortisörlerin yarısından çoğu aşınmışsa viraj ve kuru zeminlerde güvenli sürüş hızımız yüzde on oranında düşmektedir. Özellikle virajlarda bunu daha şiddetli hissederiz. Aracın yol tutuşu ve lastik yol teması bir hayli düşer. Eğer ki amortisörlerde sorun varsa yolda giderken bir anda aracın hakimiyetini kaybedebilirsiniz ve savrulma meydana gelir.

Eğer ki aracınızın direksiyonunda sertleşme ve titreme hissediyorsanız bu amortisör arızasına işarettir.

Süspansiyon sisteminde herhangi bir yumuşama durumunda da amortisör arızası meydana gelmiş olma ihtimali yüksektir. Abs fren sistemi görevini yerine getirmez.

Önünüzdeki aracı sollarken ve yan rüzgarlarda ani ve tehlikeli bir savrulma yaşıyorsanız bu da amortisör arızasına bir işarettir.

Virajlarda aracın savrulması ve fren mesafesinin artması amortisör arızasını gösterir.

Aracın sallantı yapması sonucu farlarınız hareketli görünür bu da karşıdan gelen sürücü için tehlikeli bir durum oluşturur. Aynı zamanda gece görüşünüzü etkiler sabit bir aydınlatma olmadığı için net bir görüş sağlayamazsınız.

Aracınızın lastiklerinizin kısa sürede aşınması amortisör arızasının belirtisi olabilir. Lastik güvenli sürüş için çok önemlidir bu riski kaldırmaz. Maddi kaynaklı düşündüğünüzde sürekli lastik yenileme sizi maddi açıdan yorar.

Islak zeminlerde, eğer ki amortisörleriniz problemliyse kayma yaşayabilirsiniz. Düşük hız dahi olsa kızaklama yani patinaj görülebilir. Bu da risk içerir.

Eğer ki soğuk havalarda kar ve buzlanmış yollarda aracın hakimiyeti kolay bir şekilde kaybediliyorsa bu duruma sebep amortisör arızası olabilir.

Amortisör arızasını baktığınızda anlayabilir misiniz?

Amortisörler temelde iki bölümden oluşur. Bunlar helezon yay ve salınım söndürücüdür.

Aracın helezon yayı kırıldığında aracınız arızalı olan amortisörün olduğu tarafa doğru çökme yapar. Bunu gözünüzle görebilirsiniz. Çok belli eder kendini.

Fakat salınım söndürücünün patlaması durumunu hemen anlayamazsınız. Patlak amortisörlerin yağ kaçırması sonucu yağlanan bölgede toz tutması ve o bölgenin çamur kaplı görünmesi bir nevi amortisörün arızasına işarettir.

Arabada can taşıyoruz. Eğer ki yukarıda saydığımız belirtiler olduğu durumlarda mutlaka amörtisörlerinizi bir ustaya gösteriniz, ihmal etmeyiniz. Riskli durum varsa yenisiyle değiştirmekten çekinmeyin. Keyifli sürüşler.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.