Akünün bittiğini nasıl anlarız?

14.06.2020
41
Akünün bittiğini nasıl anlarız?

Akünün Bitmesi

Normal bir akünün ömrü en az 2 yıldır. Bu süre normal şartlarda 3 – 4 yıldır. 3 – 4 yıldan dayanmadan bitmiş bir akünün ya şarjı tam dolmamıştır ya da araç içerisinde bir elektrik kaçağı olabilir. Örneğin; aracn marşı basmıyorsa akü bitmiş olabilir. Eğer aracınızın marşı basmıyor ve gösterge lambaları da yanmıyorsa bu durumda akünün bitmiş olduğunu gösterir.

Çoğu zaman aküler garanti süreleri bitmeden bitmezler. Normalde  garanti süreleri de 3 ile 4 yıl arasında değişir.

Akünün bitmesi halinde  yapılacak tek şey akünün şarj edilmesidir. Bunun için de bir başka aracın aküsünden yararlanılabilir. Bunun için aracınızda herdaim  akü takviye kablosu bulunmalıdır. Aküyü bir başka aracın aküsünden şarj etme durumunda dikkat etmeniz gereken şey, pozitif kutupların birbirine, negatif kutupların da birbirine bağlanmasıdır. Aksi halde araç içerisinde arızalar meydana gelebilir. Genelde pozitif kutup kırmızı renkli, negatif kutup da siyah veya renksiz olmaktadır. Eğer renkleri ayırdedemeyecek şekilde silinmişse, kutup başı büyük olan pozitif kutuptur.

Araç Yoldayken Akü Işığının Yanması Ne Anlama Gelir?

Aracınızı kullanırken akü ışığının yanması durumu akünün arıza yaptığını değil, akünün şarj olmasını sağlayan akü besleme ünitesinin bozulduğu anlamına gelmektedir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız direkt en yakın servise giderek akü besleme ünitesi kontrol ettirmelisiniz. Akünüz bitmediği için bir süre daha yola devam edebilirsiniz.

Akünün Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Yeni nesil akülerde akünün doluluk seviyesini görebileceğiniz göstergeler bulunur. Eski akülerde bu göstergeler olmadığı için servise götürülerek akünün doluluk oranı öğrenebilirsiniz veya akü 2 – 3 yıllıksa akünün doluluk oranının azaldığı düşünülebilir.

Eğer akünün yaşı 10 yıldan fazlaysa akünün daha çabuk bitme ihtimali yüksektir.

 

Bir Araçta Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır? 

 

Aküden kaynaklanan problemler genellikle sürücülerin kafasını karıştırır. Akü bitti mi yoksa akünün şarjı mı bitti ya da akü arızalı mı gibi birden fazla soru akıllara gelir. Öncelikle bilmek gerekir ki  bu sorunların hepsi birbirinden farklıdır ve dolayısıyla çözümlerinin de farklı olduğunu bilmek gerekir. Öncelikle akü ile ilgili yaşayabileceğiniz sorunları bir bakalım:

 

 • Akü bozulmuş olabilir.
 • Akü bitmiş olabilir.
 • Akünün şarj edilmesi gerekiyor olabilir. 
 • Şimdi, akünün bittiğini nasıl anlarız sorusuna dönelim:
 • Akümülatör, bir enerji ünitesidir. Dolayısıyla akü bitince enerji de olmaz. Bunu size gösteren iki temel belirti vardır:
 • Marşa bastığınızda araç çalışmaz.
 • Ekran ışıkları yanmaz ya da çok soluk görünür.

Hangi Hatalar Aküyü Daha Çabuk Bitirir?

Şimdi de akünün daha çabuk bitmesine neden olan faktörleri sıralayalım:

 • Gerekmediği halde arabayı çok sıcak veya çok soğuk yerde bekletmek akünün çok çabuk bitmesinin sebeplerindendir.
 • Araba çalışmazken gereksiz yere farların açık bırakılması,
 • Radyonun açık kalması (aküyü 4 – 5 saatte bitirebilir),
 • Araç içerisinde elektrik kaçağının bulunması

gibi etmenler akünün çabuk bitmesine sebep olurlar. Bazen aracınızı  5 dakika bile olsa çalıştırmanız halinde bu akünün doldurulmasına yetebilir. Eğer aracı çalıştıracak kadar aküde şarj yoksa bu durumda 15 dakika beklenmelidir. 15 dakika içerisinde aküde dağınık halde bulunan elektrik toplanabilir ve araç çalıştırılabilir. 15 dakika bekleyip marşa tekrar  bastığınızda marş almıyorsa bu durumda başka araçtan takviye yapmaktan veya servis çağırmaktan başka çare yoktur.

Araçlarda marş sırasında motora ilk hareketi veren marş motorunu ve alıcıları besleyen güç kaynağı olan akünün şarj durumuna bakarak akünün bitip bitmediğini anlayabiliriz.

Bir aküden en fazla akım 50 ile 150 amper arası akım marş sırasında çekilir, bu nedenle bir akü bitmeye yakın ilk belirti olarak aracı çalıştırırken verecektir. Akünün şarj durumu ve kapasite kontrollerini basitten karmaşığa doğru şu şekilde yapabilirsiniz:

1.Akü voltajının ölçerek.

2.Akü Üzerindeki şarj göstergesine bakarak

3.Marş sırasında farların gözlemleyerek.

4.Marş sırasında akü gerilimi ölçerek.

5.Elektrikli alıcılar açılarak akü geriliminin ölçülmesiyle.

6.Dijital akü şarj test cihazıyla.

7.Hidrometre ile akü elektrolit yoğunluğu ölçerek.

8.Akü Kapasite Cihazıyla (Yükleme Yaparak)

Akünün şarjının azalması durumunda, marş sırasında motor ya hiç dönmez, çalışmaz (marş almayacak) ya da motor zorlanarak çalışır. Bu durum akünün bittiğinin anlaşılmasında son belirtilerdir. Bu gibi durumlarla karşılaşırsak yapacaklarımız aküyü şarj etme, aküye saf su eklemedir bunlar problemi çözemezse akü yenisiyle değiştirilmelidir. 

Yukarıdaki yöntemler kullanılarak akünün şarj durumu kontrol edildiğinde, akünün şarjı-kapasitesi düşük çıkıyorsa; saf su eklemek, şarj cihazına bağlayarak aküyü şarj etmek veya yenisiyle değiştirmek yöntemlerinden biri uygulanır. Eğer akü yeni alınmış, sağlamlığı bilinen bir aküyse, örneğin 1-2 yıllık aküyse, buna rağmen düşük şarj çıkıyorsa, bu durumda aracın şarj sisteminde (alternatör) bir arıza var demektir. 

Akünün sağlamlığı ve şarj durumunun kontrol edilmesinde ilk ve en basit yapılacak işlem akünün şarj göstergesine bakmaktır. 

1.Akü Voltajının Ölçülmesi

Bir aküde yapılabilecek ilk ve en basit kontrol, bir voltmetre ile akünün geriliminin (voltajının) ölçülmesidir. Bunu yaparken araç çalışmıyor ve kontak kapalı durumda olmalıdır. Akünün voltajını ölçtüğünüzde okunan değer 12-13 volt arasında olmalıdır. Olması gereken voltaj 12,5 volt ile 12,9 volt arası bir değerdir. Eğer  akü voltajı 12 volttan daha düşük değerdeyse, akü ömrünü tamamlamış ve şarj tutmuyor veya akü yeterince şarj edilmiyor (şarj sistemi-alternatör) arızası var demektir. Alternatörün şarj etmemesi halinde, gösterge panelinde şarj ikaz lambasının yanacağını unutmayınız.

2.Akü Üzerindeki Şarj Göstergesinin Kontrol Edilmesi

Akülerin üst kısmında küçük yuvarlak bir mercek bulunmaktadır. Bu kısımdan içeri bakıldığında üç farklı renk görülebilir: Yeşil, Siyah, Beyaz (sarı) renkler. Akü göstergesi yeşil renkteyse akünün şarjı iyi durumdadır. Gösterge siyah görünüyorsa, akünün şarj edilmesi gerekir. Gösterge sarı-beyaz renkliyse aküye saf su ilave edilir. Bu açıklamalarla beraber, bu yöntemin çok sağlıklı ve doğru sonuçlar verdiği söylenemez. 

Göstergesinde yeşil renk görülen bir akünün, bitik ve şarjsız olduğuna sıkça rastlanılmaktadır. Bu sebeple bu yönteme çok güvenilmez.

3.Marş Sırasında Farların Gözlemlenmesiyle

Basitçe ve herkesin yapabileceği biryöntemdir.  Aracın farları açılır ve marş yapılır. Marş esnasında farların aydınlatma gücünün çok az azalması, çok az göz kırpması normaldir.Bu durum akünün sağlam ve şarjlı olduğunu gösterir. Eğer marş esnasında farlar çok fazla sönüyorsa ve  gidip geliyorsa, akü zayıflamış ve şarj durumu azalmış demektir. Bu durumda aküyü şarj etmek veya değiştirmek gerekebilir.

4.Marş Sırasında Akü Gerilimi Ölçülerek (Araç Üzerinde Yükleme Yapılarak)

Marş sırasındaki akü geriliminin ölçülmesi ve volt düşmesinin gözlemlenir sonucuna bakılır. Bu test esnasında motora marş yaptırılmalı fakat motorun çalışmaması gerekmektedir. Böylece ölçüm yapabilecek kadar zaman sağlanmış olur. Motorun çalışmasını önlemek amacıyla ateşleme sistemi veya yakıt sisteminin rölelerinden biri çıkartılabilir.

Bir kişi akü kutup başlarına voltmetreyi bağlayarak ölçümü yapar. Değer 12 volttan büyük olmalı. Diğer kişi ise kontak anahtarını çevirerek marş yapar. Marş esnasında akü gerilimindeki düşüş voltmetreden okunur. Gerilim 10 voltun altına düşmemelidir. 10 voltun altına düşüyorsa, bu; akü kapasitesinin düşük olduğunu gösterir. Bu test 20-30 saniyeden uzun yapılmamalıdır. 

5.Elektrikli Alıcılar Açılarak Akü Geriliminin Ölçülmesi

Oldukça basit bir yöntemdir. Motor  bir süre çalışmış halde yani sıcak olmalıdır ve motor stop edildikten sonra 20 dakikayı geçmemiş olmalıdır. Motor stop edilir. Kontak anahtarı açılır (On) konumuna getirilir. Araçtaki tüm elektrikle çalışan donanımlar çalıştırılır.  Farlar, iç aydınlatmayı açın, kalorifer fanını son kademeye getirin, arka cam buğu çözmeyi açın. 60 saniye bu şekilde bekleyin. Daha sonra kontak kapatın, tüm elektrikli donanımlar kapatılmış olur. Akü kutup başlarından voltmetre ile gerilim (voltaj) ölçümü yapıln. Bu değer 12,5 ile 11,9 volt arasında olmalıdır. Eğer daha düşük voltaj ölçülürse, akünün şarj edilmesi gerekir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.